vSphere 7.x Lifecycle Manager Update Error – Cannot download VIB: ”. This might be because of network issues or the specified VIB does NOT exist or does NOT have a proper ‘read’ privilege set hatasının çözümü

Merhabalar,

VMware vSphere 7.0.x versiyonları duyurulduktan sonra, upgrade işlemlerine başlayan firmalar, özellikle ilk dağıtımda oldukça fazla problemle karşılaşmışlardı. Bunun üzerine hızlıca düzenlemeler de yapılarak, yeni versiyonlar daha stabil hale getirilmeye başlanmıştı. Upgrade işlemlerini yaparken, karşılaşabileceğiniz problemlere ve çözümlerine dair daha önce bir seriye başlamıştım. İşte bu makalede de karşınıza çıkması muhtemel bir problemin daha çözümünden bahsetmek istiyorum.

Upgrade işlemlerinizi yaptıktan sonra, var olan standart baseline’ları tekrar bağlayıp, son update’leri aldırmak istediğinizde, staging işlemi yaparken aşağıdaki gibi hata alabilirsiniz.

Cannot download VIB: ”. This might be because of network issues or the specified VIB does NOT exist or does NOT have a proper ‘read’ privilege set. Please make sure the specified VIB exists and is accessible from vCenter Server

Bu hata dolayısıyla staging işlemi yapamadığınız gibi sonrasında remediation işlemini de yapamayacaksınız.

Problemin kaynağı, lifecycle manager database’indeki tutarsızlıklar olmaktadır. Bunun için database resetleme işlemi yapmanız gerekmektedir. Daha önceki yayınlarım arasında, detaylıca anlatımını gerçekleştirdiğim aşağıdaki makalemi incelemeniz iyi olacaktır.

Bu makaledeki yönergeleri uyguladıktan sonra, temel baseline’lar yeniden oluşturulacaktır. Compliance check ve staging işlemlerini tekrarlayabilirsiniz. Problemin giderildiğini göreceksiniz ve aksi bir durum yoksa eğer, remediation işlemlerini de sorunsuz şekilde tamamlamış olacaksınız.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen