Katılımcı Görüşleri

Onur Şenoğlu’nun, eğitimler hakkındaki düşünceleri…

“Merhaba ben Onur Şenoğlu,

Yaklaşık 6 yıldır bilişim sektöründe çalışmakta olup, şuan Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Sektörde belki de çoğumuzun yaşamış olabileceği sorun olan, meslektaşlarımızın bilgilerini paylaşmayarak, öğretmekten kaçınmasını ben de yaşadığımdan, kendi çabalarımla kendimi geliştirmeye çalışırken, İsmek Bilişim Okulu’nda Sunucu Sistemleri eğitimine hak kazandım ve Yusuf hocamı tanımış oldum.

Kendisinin verdiği eğitimler ücretli kurslarda dahi alamayacağınız kalite seviyesinde olup, her zaman nasıl daha doğru bir yöntem ile daha çoğunu öğretebilirim çabası içindedir. Aldığı eğitim ve sertifikalarla, ayrıca uzun yılların kendisine kattığı iş tecrübeleri sayesinde, kendisini bu sektör başta olmak üzere birçok konuda geliştirdiği ortadadır. Verdiği her eğitimde, katılım gösteren öğrencilerden daha çok hazırlanıp, disiplinli bir şekilde eğitimi tamamlamayı amaçlar ve kimseyi sıkmadan, konuları ihtiyaç sırasına göre en iyi şekilde aktarmayı hedeflediğini düşünüyorum.

Gerek eğitime olan sevgisiyle, gerekse son zamanlarda verdiği ücretsiz ve beklentisiz düzenlediği eğitimlerle, öğretmeye olan hevesini, karşılık beklemeden öğrenmeye ihtiyacı olan kişilere gönülden aktararak bu sektörde kendinden söz ettiriyor. Benim gibi mesleğinin temelini oluşturan çalışanlara ilham oluyor. Başarılarının devamını ve hedefleri gerçekleştirebildiği günler dilerim.”

02.03.2020

Doğukan Erguş’un, eğitimler hakkındaki düşünceleri…

“Merhabalar ben Doğukan Erguş,

Bilgi teknolojileri sektöründe 6 yıldır çalışmaktayım. Daha önce kendimi geliştirmek ve sektörde iyi bir noktaya gelebilmek adına, sistem ve network eğitimleri aldım.

Yusuf Hocamızın vermiş olduğu Sanallaştırma ve Yedekleme eğitimlerine de dahil olma imkanı sağladım. Bu iki eğitimde de gönüllülük esasıyla, eğitime ve insana değer katma konusunda, ciddi anlamda çabasını gördüm. Kendisinin vermiş olduğu eğitimlerden çok faydalı bilgiler edindim. Kendisine göstermiş olduğu bu özveri ve disiplin için teşekkür ederim.”

24.02.2020

Yılmaz Çoban’ın, eğitimler hakkındaki düşünceleri…

“Merhabalar ben Yılmaz Çoban,

Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum” sözünü herkes duymuştur hayatında, ama bunu hangimiz yapabiliyoruz ya da hangimiz, öğrendiğimizi başkasına öğretmek istiyoruz?
Neredeyse 20 yılını IT personellerini eğitmeye adayan tanıdığım bir hocam, “bilmek bir yetenekse, bildiğini başkasına, anlayacağı şekilde anlatmak daha üstün bir yetenektir” demişti. Yusuf hocamız, eğitim boyunca bunu çok iyi başardı ve sıkmadan, dikkatimizi dağıtmadan, çok iyi bir anlatım sergiledi.
Bedava eğitim deyince hepimizin aklına, “nasıl olur? kim kime bedavaya birşey veriyor, vardır bunun içinde bir numara” diyoruz kesin olarak.
Çalıştığımız yöneticiler, bizlerin eğitimine ne kadar katkı sağlıyor? Sadece gördüklerimizi biliyoruz, ya bilmediklerimiz öğrenemediklerimiz? Çalıştığınız firmalardan eğitimler isteyin, kendinizi zamanın rehavetine kaptırmayın, hiç kimse size birşey öğretmiyorsa, gelişiminize katkı sağlamıyorsa, yılda en kötü, bir ücretinizi eğitime harcayın ve en kısa sürede işinizi değiştirin.
Eğitime katılma hakkı kazandığımı öğrenince bazı arkadaşlarım, “bedava eğitim, boşuna zaman harcıyorsun ne öğretecek? sunumları gösterir bitti der, hiçbir şey öğrenemezsin” dediler. Öğreneceğim en ufak bilginin ne kadar değerli olduğunun bilincinde olarak eğitime gittim. Eğitim sonunda aynı kişiler, “ne oldu, nasıldı eğitim?” dediklerinde, VMware vSphere 6.7 ile ilgili neredeyse herşeyi uygulamalı olarak yaptığımızı anlattığımda çok şaşırdılar. Ücretli eğitimlerde bile bu kadar detaylı anlatılmıyor bazı konular, 2 günlük zaman diliminde VMware üzerine bir çok konuyu  uygulamalı olarak anlattığı, sabırla her türlü sorumuza cevap verdiği, bilgisini hiçbir karşılık beklemeden öğrenmek isteyenlere aktardığı için eli öpülesi bir öğretmendir Yusuf hocamız. Çok teşekkür ederiz.
Sponsoru olan KAREL firmasının, bizlere eğitim için yer sağlaması da, ayrıca takdire şayandır. “

12.01.2020

Mustafa Ergün’ün, eğitimler hakkındaki düşünceleri…

“Merhaba Ben Mustafa Ergün,
Ortalama 8 yıldır sektörde Bilgi İşlem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Ağırlıklı olarak Savunma Sanayi sektöründe çalıştım. Sektördeki firmalar, Server ,Storage vs.. ürünlerini alırken her türlü eğitimi, kurulum aşamalarında vereceklerini de vaad ediyorlar. Ancak kurulum esnasında bilmediğiniz bir konuyu sorduğunuzda, “bunu bilmiyor musun yok artık” şeklinde motivasyonu düşüren bir tavır ile karşılaşabiliyorsunuz. O yüzden soru sormaktan çekinebiliyorsunuz. Ancak Yusuf İŞLEYEN hocamızdan almış olduğumuz “Technical Virtualization Workshop” eğitimi sayesinde, şirketimizde bulunan VMware ailesi ürünlerini çok iyi anlayıp uygulayabilir duruma geldim.
Artık firmalara ihtiyaç duymadan, sanallaştırma ile ilgili işlemleri tek başıma yapıp, ekibimdeki arkadaşlarıma da nasıl yapıldığını veya neyin ne olduğuna dair bilgileri aktarabiliyorum.
Yusuf İşleyen’i diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerden birisi, eğitimleri ücretsiz ve öğretme aşkı ile yapmasıdır. Bence başarısının sırrı bunda gizlidir. “Ücretsiz eğitim ne kadar faydalı olabilir” diye düşünenler olabilir ancak bu şekilde düşünen arkadaşlarımıza, Yusuf İşleyen’in bir eğitimine katılıp dinlemesini tavsiye edeceğim.
Başarılarınızın devamını dilerim. Her konuda, arkanızda binlerce öğrenciniz olduğunu unutmayın Hocam…”

12.01.2020

Canberk Kılıçarslan’ın, eğitimler hakkındaki düşünceleri…

” Merhabalar, ben Canberk Kılıçarslan,

Özel bir firmanın Bilgi İşlem departmanında çalışmaktayım. Kendimi geliştirmek amacıyla başvurduğum ve katılım gösterdiğim “Technical Virtualization Workshop İstanbul” eğitimini başarıyla sonlandırdım. Bu eğitimde VMWare sanallaştırma platformunu A’dan Z’ye inceledik, demolar gerçekleştirdik. Yusuf Hoca’nın bilgisi, enerjisi ve paylaşma tutkusuyla, benimle birlikte diğer katılımcıların da çok öğretici, eğitici ve bilgilendirici iki gün geçirdiğini düşünmekteyim.

Sınırlı zaman içerisinde titizlikle hazırlanan işleyişte, bütün konulara değinerek, bu konular üzerinde demo çalışmalar gerçekleştirdik. Eğitimde işlenen konuları sadece sunum üzerinde bırakmayıp, kısıtlı donanımlarla da olsa fiziksel bir şekilde deneyimledik. Demo ortamda hatalar yapıp bunları düzeltmemiz, eğitimin verimini ve katılımcıların ilgisini arttırdığını düşünmekteyim.

Öncelikle böyle dolu dolu bir eğitimi bize sunduğu için Yusuf Hocama, sonra benim gibi öğrenme hevesi ile haftasonunu bu eğitim için harcayan ve verimli bir şekilde geçmesini sağlayan katılımcı arkadaşlara çok teşekkür ederim. Umarım diğer eğitimlerinize de katılma fırsatım olur. Her şey için çok teşekkürler!

13.02.2020

Erdem Uçak’ın, eğitimler hakkındaki düşünceleri…

“Merhaba adım Erdem,

2011 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra, farklı firmaların IT departmanlarında, farklı pozisyonlarda çalıştım. Çalıştığım firmalarda sistem ve network altyapılarında uzman olmak için belli eğitimler aldım. Bu eğitimlerin en önemlilerinden bir tanesi Yusuf İŞLEYEN hocamızdan almış olduğum “Technical Virtualization Workshop” oldu. Eğitim içeriği gayet yeterli idi. Gerek hocanın bilgisini, gerekse bu konuda edindiği tecrübeleri öğrencilere aktarmasını ve sanallaştırma eğitimini tamamen “ücretsiz” olarak sunmasını, takdire şayan bir hareket olarak görüyorum.

Hocamızın eğitimlerini takip etmeye devam edeceğim. “

5.12.2019