VMware Update Manager-Lifecycle Manager Database Resetleme

Merhabalar,

Bu makalede, VMware Update Manager-Lifecycle Manager Database resetlemesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler aktaracağım. Peki database resetlemesine, neden ihtiyacımız olabilir?

Bildiğiniz gibi vCenter Server Appliance 6.5 versiyonundan başlayarak, VMware Update Manager, artık vCenter Server Appliance’a gömülü durumda gelmeye başladı. Son versiyonda ise adı, lifecycle manager olarak değişmiş oldu. Bu makaledeki yöntemleri, hem update manager hem de lifecycle manager için uygulayabilirsiniz.

vCenter sunucunuzu, daha önceki versiyonlardan major bir migrate ya da upgrade sonrasında, her yeni versiyon, update manager/lifecycle manager altına, yeni güncelleme depolarını ekler. Dolayısıyla hem eski hem de yeni depo tanımları, bazen update’lerin uygun versiyonlarının bulunmasına da engel olabilir… Böyle durumlarda da bu depo tanımlarının ve download edilen içeriklerin resetlenmesi gerekebilir.

Özellikle vSphere 7.0 U2 ye yükselteceğiniz zaman, bazı hatalar veriyor olabilir. Bu hatalarla ilgili konuları, burada aktarmak yerine, bu makaleye atıfta bulunarak yapmayı uygun görüyorum. Dolayısıyla bu makale içeriğinde, salt teknik Update Manager veya Lifecycle Manager database resetlemesine dair bilgiler olacaktır.

İşleme başlamadan önce, yedek almanız konusunu hatırlatmak isterim. Sunucunuzun snapshot’ını almanız yeterli olacaktır. Ayrıca, aşağıdaki NOTLAR bölümünü, işleme başlamadan önce göz önünde bulundurunuz.

Şimdi işlemlerimize başlayalım…

vCenter sunucumuza SSH ile bağlanalım. Öncelikle ilgili servisimizi durduralım. Bu komut, VMware Update Manager servisini stop edecek.

service-control –stop vmware-updatemgr

VMware Update Manager database sıfırlamak için de aşağıdaki komutu çalıştıralım. vCenter sunucu versiyonunuza göre, aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz bu komutu.

vCenter Server Appliance 6.5 için:
/usr/lib/vmware-updatemgr/bin/updatemgr-util reset-db

vCenter Server Appliance 6.7/7.0 için:
/usr/lib/vmware-updatemgr/bin/updatemgr-utility.py reset-db

Benim vCenter server versiyonum 7.0 olduğu için aşağıdaki gibi kullanıyorum.

/usr/lib/vmware-updatemgr/bin/updatemgr-utility.py reset-db

VMware Update Manager Patch deposunun içeriğini silmek için aşağıdaki komutu çalıştıralım. Sonrasında da az önce stop ettiğimiz servisimizi start edelim…

rm -rf /storage/updatemgr/patch-store/*
service-control –start vmware-updatemgr

Web client altından, Lifecycle manager arayüzüne baktığımızda da eski baseline’ların silinip yenilerinin oluşturulduğunu göreceksiniz.

Yeni baseline’lar oluşturulduktan sonra, sistem güncellemeleri kontrol edilerek senkronizasyonu yapılacaktır.

NOTLAR:

  • İşlem sonrasında, vSphere Web client’dan çıkış yapmanız ve yeniden oturum açmanız gerekebilir.
  • Yapacağımız bu işlem, baseline’ları silecektir. Eğer daha öncesinde lifecycle manager altında custom bir baseline oluşturduysanız, işlem sonrasında silinecektir. Dolayısıyla yeniden tanımlamanız gerekiyor. Bunun için de baseline custom URL bilgilerini not ediniz.
  • VSAN ortamları için bu işlem, vSAN varsayılan baseline’ları da kaldıracaktır. Bu baseline’lar, vSAN’da bir host/disk ekleme/kaldırma veya HCL DB’ye güncelleme gibi bir yapılandırma değişikliği olduğunda, otomatik olarak yeniden oluşturulur. Bir vSAN cluster’ını, vSAN varsayılan baseline’lar olmadan da güvenli şekilde güncelleyebilirsiniz.

Tüm işlemlerimiz bunlardan ibaret. Eğer update problemleri yaşıyorsanız, bu işlemler sonrasında update işlemlerini yeniden başlatabilirsiniz. Update hatalarıyla ilgili, birçok makalem olacak ve bazılarında, bu makaleye atıfta bulunarak referans göstereceğim.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen