VMware vCenter Server Appliance VCSA “The configured guest OS (Other 3.x Linux (64-bit)) for this virtual machine does not match the guest that is currently running (VMware Photon OS (64-bit)). You should specify the correct guest OS to allow for guest-specific optimizations.” Uyarısının çözümü

Merhabalar,

VMware vCenter sunucunuzun, upgrade işlemleri yapıldıkça, muhtemelen ilerleyen versiyonlarda bazı uyarılar almaya başlayacaksınız. Bunlardan biri de VCSA sunucunuz üzerinde, aşağıdaki gibi göreceğiniz uyarı olacaktır. Bu uyarı, normalde sunucunun fonksiyonlarını etkileyen bir durum değil ve herhangi bir aksiyon da almak zorunda değilsiniz. Uyarıyı iptal edip çalışmalarınıza devam da edebilirsiniz.

Ben normalde vCenter sunucuma baktığımda, hiçbir uyarı ya da alarm görmek istemeyen biriyim 🙂 Dolayısıyla bazı ufak aksiyonlar alarak, bu tip durumlardan da kurtulmak istiyorum. Bu makaleyi de o amaçla sizlerle paylaşacağım.

Şimdi bu durumun neden kaynaklandığına bir bakalım.

Yukarıdaki uyarı, çalışmakta olan VM işletim sistemiyle, VM ayarlarında seçtiğiniz işletim sistemi tipinin uyuşmadığına dair bir uyarıdır. VCSA sunucular Photon OS işletim sistemidir ve ESXi 5.5 VM Hardware uyumluluğunda gelmekte. VCSA sunucumuzun özelliklerine girip, VM Options tabına geldiğimizde, işletim sistemi tipini ve versiyonunu seçtiğimiz Guest OS Versions kısmında, VMware Photon OS işletim sistemini göremiyoruz. Burada ESXi 5.5 uyumlu hardware seviyesindeyken, Other 3.x linux (64-bit) seçilidir normal şartlarda.

İşte bu uyarı da bundan kaynaklıdır. Yani sistem bize diyor ki, “Sen Photon OS bir VM çalıştırıyorsun ama işletim sistemi tipi olarak Other Linux 3.x seçmişsin.”

Burada yapacağımız işlem, bu düşük seviyeli hardware versiyonunu, daha yüksek bir seviyeye almak ve o listede VMware Photon OS desteğini görebilmek olacaktır. Tekrar belirteyim, bunu yapmak zorunda değilsiniz. Sisteminiz üzerinde herhangi bir negatif etkisi yoktur bu uyarının…

Bu işlemi, vCenter sunucu açık durumdayken yapamayacağız. Bundan dolayı, sunucuyu kısa bir süre kapatıp, üzerinde çalışmakta olduğu ESXi sunucuya, direkt olarak bağlanarak yapılması gerekiyor. İşlem öncesi snapshot almak isterseniz, bu da elinizde bulunsun.

vCenter sanal sunucumuz üzerine sağ tıklayarak, Upgrade VM Compatibility seçeneği ile devam ediyoruz.

ESXi sunucu, 6.7 ve daha üstü ise, o anki versiyon ya da daha üstü bir versiyon seçebilirsiniz. Ben burada 6.7 U2 ile devam edeceğim. Upgrade seçeneğini tıklıyoruz sonrasında.

Gelen uyarı mesajını da Yes ile geçelim…

İşlem bu kadar. Tekrar VCSA VM özelliklerine girdiğimizde, Guest OS Version altındaki seçeneklerde VMware Photon OS görebileceğiz. Bunu seçerek, Save tuşuna basıyoruz ve işlemi bitiriyoruz.

vSphere web client’da vcenter sunucu, artık aşağıdaki gibi bir özete sahip olacak ve bu uyarı mesajını almayacaksınız.

Son olarak VCSA sunucunuzu tekrar çalıştırınız. Tüm işlemlerimiz bu kadar.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen