vSphere ESXi Sunucu Upgrade Yöntemleri 3: ISO/CD/DVD/USB Kurulum medyası ile upgrade

Merhabalar,

Vmware vSphere ESXi upgrade yöntemlerinden üçüncüsü ile sizlerleyiz. İlk iki yöntemi anlattığım makalelerime aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

vSphere ESXi Sunucu Upgrade Yöntemleri 1: Offline Bundle zip dosyası ile upgrade

vSphere ESXi Sunucu Upgrade Yöntemleri 2: Komut satırından online depot upgrade

İşlemlere başlamadan önce kendi ortamımızdaki versiyon bilgilerini kontrol edelim. ESXi sunucum, vCenter sunucuya bağlı değil ve kendi halinde çalışan bir sunucu. Daha sonra aktaracağım yöntemlerde, vCenter altından Update Manager ile upgrade işlemlerinin nasıl yapılacağını da sizlerle paylaşacağım. Merak edenler bu yazı dizisini takip etmeye devam edebilirler. Web Client ile ESXi sunucuma bağlanıyorum ve versiyon bilgilerini kontrol ediyorum. Kullandığım sunucu versiyonu ESXi 6.5 Update 2 – 8294253 build.

Vmware download sayfalarından, ESXi sunucuya ait, yükseltmeyi istediğiniz versiyonun ISO dosyasını download ederek başlayalım. Sonra da bu ISO dosyasını CD/DVD’ye yazdırınız. İsterseniz bootable bir USB oluşturarak da kullanabilirsiniz, tercih sizin…

İlk adım olarak, eğer ESXi sunucunuz vCenter tarafından yönetiliyorsa, ESXi sunucu üzerindeki sanal sunucularınızı başka sunucular üzerine vMotion ile taşıyın ve sunucuyu Maintenance Mode’a alın. Ya da taşımayı, sistemin yapmasını isterseniz direkt olarak Maintenance Mode’a alın. Sizin yerinize, sistem tarafından tüm sanal makineler diğer ESXi sunucular üzerine taşınacaktır.

Tek başına çalışan bir sunucu ise, üzerindeki sanal makineleri kapatmanız gerekecek. Sonrasında ESXi sunucunuzu, reboot ederek bu oluşturduğunuz bootable madya ile boot ediniz.

Sunucunuz boot olduğunda aşağıdaki gibi bir bildirim göreceksiniz. Enter ile devam ediyoruz.

Lisans anlaşmasını da F11 tuşu ile kabul ederek devam ediyoruz.

Sunucu üzerindeki diskler listelenecektir. Birden fazla diskiniz varsa daha önceki ESXi yüklü diski seçtiğinizden emin olun. Enter ile devam ediyoruz.

Yükleme seçenekleri karşımıza gelecektir. Burada amacımız upgrade olduğu için ilk seçenek ile devam ediyoruz. 2 ve 3. seçenekler, yeni bir kurulum yapacaktır, bu adımda dikkatli olmanızda fayda var.

Seçimi yapıp, Enter ile devam ediyoruz.

Upgrade işlemini onaylamak için de F11 tuşuna basıyoruz ve işlem başlamış oluyor.

İşlem bittikten sonra ise sunucuyu yeniden başlatıyoruz.

Web client ile bağlandığımızda, ESXi sunucumuz upgrade olmuş görünmekte.

Komut satırından da kontrol etmek isterseniz, aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

vmware -vl

esxcli software profile get

3. yöntemdeki adımlar da bunlardan ibaret.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen