VMware vSphere ESXi Failed to create VMFS Datastore – cannot change the host configuration hatasının çözümü

Merhabalar,

Bu makalemde, hem öğrencim hem de yakın bir dostumun karşılaştığı ve bana çözüm için danıştığı bir problemin çözümünü paylaşmak istiyorum. Derslerime gelmekte bazen tembellik yapan bu dostumuz :), ortamına yeni aldığı ve heyecanla yeni ESXi sunucu kurulumu yaptığı donanım üzerindeki disk kapasitesini, datastore olarak eklemeye çalıştığında “Failed to Create VMFS Datastore – cannot change the host configuration” hatasını almaktadır. Nalet olsun içimdeki vmware sevgisine diyerek pelerinimi giyip, şu güzel güneşli cumartesi gününde açıyorum laptopumu ve yardımına koşuyorum 🙂

Datastore ekleme adımlarına bakalım. ESXi sunucuya web client ile bağlanıyoruz ve Storage >> New datastore seçiyoruz.

Datastore ekleme adımları için yeni bir pencere açılır. Bu pencerede ilk seçenek olan “Create new VMFS datastore” seçilerek Next ile devam ediyoruz.

2. adımda datastore ismini tanımlıyoruz ve kullanılabilir alanı seçip Next ile devam ediyoruz.

VMFS 6 seçerek Next ile devam ediyoruz.

Son adımda ile Finish ile işlemi bitiriyoruz.

Disk içeriğinin silineceğine dair uyarımızı da Yes ile geçiyoruz.

İşlem başarısız ve karşımıza aşağıdaki gibi bir hata mesajı çıkıyor.

Bu problemi düzeltmek için sunucumuza ssh bağlantısı açarak login oluyoruz. Ardından aşağıdaki komut ile var olan disklerin listesini görüyoruz.

ls –lh /vmfs/volumes/devices/disks/

Eklemekte sorun yaşadığımız diskin partition yapısıyla ilgili bir problemden dolayı hata almaktayız. Bunun için disk ID bilgisini alarak aşağıdaki komutla, msdos basic partition olacak şekilde yeni bir partition table yazacağız.

partedUtil setptbl /vmfs/devices/disks/disk_ID msdos

Bu komuttan sonra yukarıda yaptığımız datastore ekleme adımları tekrarlanır. Sonrasında da başarılı şekilde datastore eklediğimizi görebilirsiniz.

Demek ki neymiş, ücretsiz derslere devam etmek gerekirmiş. Böylece bu tip sorunların nasıl çözüleceğini kaçırmamak gerekiyormuş 🙂

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen