Exchange Database defrag nasıl yapılır?

Merhabalar,

Bu makalemde exchange database’lerinin, offline bakımları kapsamında yapılacak bir işlemden bahsedeceğim. Normalde exchange sunucuda gece saatlerinde otomatik olarak maintenance işlemi gerçekleştirilir. Şimdi benim sunucumda bu işlemler hangi saatler arasında oluyormuş bakalım.

Gece 2 ile sabah 6 arasında bu işlemin yapılması için ayarlanmış durumda.

Bazı durumlarda, bu online maintenance işlemi dışında da işlem yapmak gerekir. Örneğin, maillerin yavaş gitmesi, exchange sunucuda yavaşlık gibi sorunlar olduğunda exchange database’lerini defrag yapmak gerekebilir. Diğer bir örnek ise, bir database üzerindeki tüm mailbox’ları başka bir database üzerine taşıdığınızda, bu mailbox’lar eski database üzerinde soft-deleted olarak işaretlenir ve taşınan kapasite kadar alan da whitespace olarak işaretlenir. Soft-deleted mailbox’lar sunucu üzerinden de sizin belirlediğiniz Retention Policy süresi kadar saklanır ve sonrasında temizlenir. Bu temizleme sonrasında diskteki alanı geri kazanamıyorsunuz. İşte offline maintenance işlemi de, bu alanı geri kazanmak için yapılır.

Benim vereceğim örnekte, exchange migration işlemi sonrası database’leri silmeden önce, taşınan mailbox kapasitesini geri kazanmak istediğim durumda ne olacağını anlatacağım.

Aşağıdaki şekilde görünen database’ler üzerindeki binlerce kullanıcıyı yeni exchange sunucu üzerine taşıdım ve bu alanları geri kazanmak istiyorum. Öncelikle taşıması tamamen biten mailbox database’leri dismount duruma getiriyoruz. Üzerinde mailbox var ise, bu kullanıcılar bağlanamayacaklar. Eğer üzerinde hala kullanıcı olan database’ler için bu işlemi yapıyorsanız, kesinti süresini göz almalısınız.

NOT: defrag işlemi için, en az database boyutu kadar boş kapasite olmalı çalışacağınız disk üzerinde. Eğer yoksa, komutunuza başka bir diski kullanmak istediğinize dair bir parametre eklemeniz gerekmekte.

Örneğin DB1-1 için defrag işlemi yapalım. Aşağıdaki komut ile database yolunu gösteriyoruz. defrag komutumuz eseutil komutudur.

eseutil /d Drive:\database_yolu\database.edb

eseutil /d G:\DB1-1\DB1-1.edb

Bu işlemlerde şekildeki gibi işaretlediğim TEMP ile başlayan bir temp DB oluşturulur ve işlem sonrası asıl database üzerine yazılır.

DB1-1.edb boyutu 389 GB idi ve işlem sonrası database boyutu 49 MB’a düştü. Çünkü bu database de hiç mailbox kalmadığı için neredeyse boşa yakın durumda.

Aynı işlemi DB1-2 için yapalım. İşlem öncesinde DB1-2’nin boyutu yaklaşık 280 GB.

eseutil /d G:\DB1-2\DB1-2.edb

Bu işlem sonrası da DB1-2 nin boyutu 41 MB’a düştü.

Eğer diskimde yeterli alan yoksa, bu komutu başka bir disk üzerinde temp DB oluşturulmasını sağlamak için şu şekilde kullanmalıyım.

eseutil /d Drive:\database_yolu\database.edb /t TempDrive:\Temp\Temp.edb

Tüm bu işlemlerin sonunda G diskimde kayda değer bir alan açıldı.

Offline defrag işlemleri bu kadar.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen