VMware vCenter Üzerinden Tüm Sanal Sunucular için CBT Resetleme

Merhabalar,

Daha önce, Changed Block Tracking ile ilgili yayınladığım makalede, belli sanal sunucuların CBT’lerinin nasıl resetleneceği hakkında bilgiler aktarmıştım. İlgili makaleyi, aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Peki bu işlemi, tüm sanal sunucular için yapmak istediğinizde ne yapmanız gerekiyor? Aşağıdaki satırları script olarak kaydedin öncelikle.

$vms=get-vm | ?{$_.ExtensionData.Config.ChangeTrackingEnabled -eq $true}
$spec = New-Object VMware.Vim.VirtualMachineConfigSpec
$spec.ChangeTrackingEnabled = $false
foreach($vm in $vms)
{
$vm.ExtensionData.ReconfigVM($spec)
$snap=$vm | New-Snapshot -Name ‘Disable CBT’
$snap | Remove-Snapshot -confirm:$false
}

Daha sonra da PowerCLI ile vCenter sunucunuza bağlanıp, bu scripti çalıştırın. Hepsi bu kadar…

Bu script, daha önce CBT enable edilmiş VM’leri bulur. Diğerleriyle ilgilenmez, çünkü CBT enable eden durum, sizin yedekleme programınızda işaretlediğiniz CBT enable etme seçeneğidir. Örneğin Veeam için, ilgili ayar aşağıdaki gibi…

vCenter üzerinde CBT enable durumda VM bulunursa, demek ki bu VM için, yedekleme programı tarafından CBT enable edilmiş!!!

Peki neden tüm bu VM’ler için CBT resetleme ihtiyacımız olsun ki? Ayrıca CBT resetlediğinizde, bütün VM’ler için full yedek alınması gerekiyor. Durum böyle olunca neden resetleyelim ki tüm VM’ler için?

Bunu bir örnekle açıklayayım… Hatırlarsanız, yakın bir zaman önce Veeam Backup&Recovery yedekleme yazılımında, bir sanal sunucunun otomatik olarak bir yedekleme işine dahil edilmesiyle ilgili makalemi yayınlamıştım. İlgili makaleyi, aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Toplu şekilde yedek aldığınız, sadece tek bir yedekleme işi varsa, bir problem nedeniyle sürekli full VM yedeği almaya başlamış olabilir. Yedekleme işi içindeki adımları incelerken, her bir sunucu yedeklemesinde neler yapıldığını görebilirsiniz. Yedeği alınan tüm sanal sunucular için ya da sadece belli başlı sunucular için bunu yapıyor olabilir. Bu durumda belki kullanmak isteyebilirsiniz.

Öte yandan, bunun dışında başka yedekleme işleriniz de varsa ve onlar düzgün çalışıyorsa, yukarıdaki scripti kullanmanız durumunda, o sunucular için de CBT resetleme yapılacaktır. Diğer yedekleme işleri için de full yedekleme yapılacaktır, çünkü CBT bilgisi resetlendi!!! Dolayısıyla kullanım sırasında bunları da değerlendirerek, dikkatli şekilde bu scripti kullanmanızı öneriyorum.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen