VMware vCenter üzerinde Yeni Sunucu Kurulum Alarmı Oluşturma

Merhabalar,

Bu makalemde, VMware vCenter üzerinde bir sanal sunucu oluşturulduğunda, bundan nasıl haberdar olacağımıza dair bilgiler aktaracağım. Bildiğiniz gibi sistem yöneticileri için, sistemlerde olup bitenlerden haberdar olabilmek, kritik öneme sahip bir konudur. Çoğunlukla sorun durumlarında, sistemde bulunan default alarmları yapılandırarak, sistem tarafından atılan bilgilendirme mesajlarını alabiliyoruz. Fakat yeni bir sunucu oluşturulduğunda ya da silindiğinde bundan nasıl haberimiz olacak? Örneğin kötü niyetli biri, sanallaştırma altyapısına, yönetici onayı olmadan bir sunucu kurup, kötü amaçlar için kullanabilir. Dolayısıyla, hangi sanal sunucunun ne zaman, ne için ve kim tarafından oluşturulduğunu da kontrol altında tutabiliriz.

Aynı şekilde bir sanal sunucu silindiğinde de bu alarmları oluşturup, sunucunun neden silindiği sorgulanabilir.

Bu makalede, yeni bir VM oluşturulduğunda ya da ovf dosyasından deploy edildiğinde, alarm oluşturulması ve e-mail atılması üzerine bir çalışma yapacağız. O zaman işlemlerimize başlayalım.

vCenter, Datacenter ya da Cluster’dan herhangi birinin üzerine tıklayıp Configure > Alarm Definitions sekmesine geldiğinizde, bulunduğunuz noktaya bağlı default alarmları görürsünüz. Burada yeni bir alarm oluşturacağız. Bunun için ADD seçeneğine tıklıyoruz. Ben datacenter üzerinde yapıyorum işlemlerimi…

Alarm için bir isim veriyoruz ve Target Type olarak “Virtual machines” seçerek Next ile devam ediyoruz.

Sonraki adımda ise kural şartlarını belirleyeceğiz. Bizim amacımız VM Create ve VM Deploy olacaktır. İlk kuralı eklemek üzere Creating VM seçiyoruz. Trigger the alarm and seçeneğini, Show as Warning olarak seçiyoruz. Böylece bir warning olarak görünmesini sağlayacağız.

Send email notifications kısmını enable duruma getiriyoruz ve mail bilgilendirmesinin, hangi adrese yapılacağını tanımlıyoruz. Bu tanımlardan sonra, ikinci kuralı eklemek üzere ADD ANOTHER RULE seçiyoruz.

Bu kuralda ise Deploying VM seçiyoruz. Trigger the alarm and seçeneğini, Show as Warning olarak seçiyoruz. Burada tekrar e-mail adresi tanımlamamıza gerek kalmıyor çünkü bağlı olduğu bir önceki kuraldan, aynı ayarları çekecek.

Next ile devam edebiliriz.

Reset the alarm to green enable duruma getirmiyorum. Çünkü şartlar gerçekleştikten sonra alarmı otomatik resetlemesini istemiyorum. Uyarıyı gördüğümüzde, biz gidip reset yapalım şeklinde düşünmüş oluyoruz böylece.

Next ile devam ediyoruz.

Son adımda ise yaptığımız alarm konfigürasyonunun özetini görmekteyiz.

Alarmı enable edip, Create seçeneği ile alarm oluşturma işimizi bitiriyoruz.

Alarm listemize eklendiğini görmekteyiz.

Şimdi test edebiliriz.

Yeni bir sunucu oluşturuyorum. Oluşturma adımlarını yazmıyorum, çünkü artık bunu çoktan öğrenmişsinizdir değil mi? 🙂 Gördüğünüz gibi, yeni sunucu üzerinde bir uyarı var ve sağ tarafta ise bu uyarının açıklaması var.

Gelen e-mail ise aşağıdaki gibi oluyor. Tabi bu bilgilendirme maillerini alabilmek için, vcenter üzerinde mail server ayarlarının da yapılmış olması gerekiyor.

Tüm yapacaklarımız bu kadar. Böylece, VMware sanallaştırma altyapısı üzerinde, yeni kurulacak tüm sanal sunuculardan, belli bir kişinin ya da bir ekibin haberdar olmasını sağlamak için gerekli alarm mekanizmamızı da yapılandırmış olduk.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen