VMware vCenter SSH Bağlantısı Varsa Ama Web Arayüze root ile Bağlanılamıyorsa – Unable to login hatasının çözümü

Merhabalar,

Yine bir problemin çözümüyle ilgili bilgiler aktaracağım bu makalemde. Bazen bu problemli ortamları oluşturabilmek ve sizlere makale hazırlamak için uygun şekilde sistemimi bozuyorum. Her zaman ihtiyacınız olmayacak belki ama gerçekten buna ihtiyacınız olduğunda da nokta atışı problemi çözebileceksiniz.

Çoğu zaman vCenter upgrade’lerinde karşınıza çıkabilecek bir problemdir. Fakat normal zamanlarda da karşınıza çıkma ihtimali yüksek. Özellikle root hesabıyla sisteme sürekli bağlanıyorsanız.

Bazen web arabiriminden root hesabıyla ya da administrator hesabıyla bağlanamazken, SSH’dan problemsiz şekilde bağlanabildiğinizi görebilirsiniz. Bu durumda, web arabirimine root hesabıyla bağlanıp, sistem güncellemelerini de yapamayacaksınız. Bu durumda neler yapmanız gerektiğini aktaracağım.

Örnek senaryomda, Web arayüzden bağlanmak istediğinizde aşağıdaki gibi Unable to login hatası alıyorsunuz.

Fakat SSH ile bağlanabiliyorsunuz.

Şimdi problemin çözümüne geçelim…

Öncelikle /var/vmware/applmgmt dizinine geçiş yapıyoruz.

cd /var/vmware/applmgmt
ls -l

Burada gördüğümüz session klasörünü ya silebilirsiniz ya da ismini değiştirebilirsiniz. Ben genelde silmeden, sadece ismini değiştiriyorum ve böylece elimde o dosyaların yedeğini de tutmayı tercih ediyorum. Aşağıdaki komutla, session klasörünün ismini, session.backup olarak değiştiriyorum.

mv session session.backup
ls -l

Şimdi de session adında yeni bir klasör oluşturuyorum.

mkdir session
ls -l

Bütün işlem bu kadar 🙂

Servislerin tamamını yeniden başlatabilir ya da sunucuyu restart edebilirsiniz. Ben servis restart yapacağım.

service-control –stop –all

service-control –start –all

Şimdi web arabiriminden root hesabımızla bağlanmayı deniyoruz.

Gördüğünüz gibi artık web erişimimize de kavuşmuş olduk. Amacınız update yapmaksa, artık problemsiz şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen