VMware vCenter Server Appliance VCSA 6.x-7.x Single Sign-On SSO Password Reset

Merhabalar,

Unutulan password’ler üzerine makalelerimiz devam ediyor. J Bu makalede de VMware vCenter Server Appliance 6.x/7.x (VCSA 6.x/7.x) üzerinde Single Sign-On SSO password nasıl resetlenir, kolay şekilde ve detayıyla incelemiş olacağız.

Yapacağımız işlem teknik bir işlemdir. Dolayısıyla az laf, çok iş diyerek işleme başlıyoruz. 🙂

Öncelikle vCenter Server Appliance sunucumuza SSH bağlantısı yapıyoruz. Eğer SSH enable değilse ve bağlanamıyorsanız, öncelikle 5480 Portu tanımlayarak, OS web yönetim arayüzüne root kullanıcısı ile girip SSH enable etmeniz gerekiyor.

Bunun için https://vcenter_IP:5480 ile web arayüze bağlanıyoruz.

Access > Edit seçerek SSH enable ediyoruz.

Artık Putty ya da benzeri SSH programı ile bağlanabiliriz. Benim tercihim MobaXterm gibi başarılı bir program oluyor.

Bağlantı sağlandığında aşağıdaki gibi bir bağlantı sağlayacağız. Komutları uygulayabilmemiz için, bu komut satırında shell komutunu giriyoruz ve artık root kullanıcısı home dizinine geçiş yaparak asıl komutlarımızı uygulayabilir duruma geliyoruz.

shell

Yönetimsel araçlarımıza aşağıdaki komut ile ulaşabiliyoruz. Çok basit bir komut satırı yönetim seçenekleri penceresi karşımıza çıkıyor. Amacımız SSO password reset olduğu için bu komuttan sonra, ilgili seçeneğimiz olan 3 numaralı seçeneği, yani Reset account password seçeneği ile devam ediyoruz.

/usr/lib/vmware-vmdir/bin/vdcadmintool

(3 numaralı seçeneği girip account UPN yazıyoruz.)

Please enter account UPN: Administrator@vsphere.local

Administrator password otomatik olarak oluşturulacaktır. İster bu password’ü kullanırsınız, isterseniz sonradan değiştirilebilirsiniz. Her durumda, bu penceredeki işimiz bitti.

Sıfır, seçerek bu yönetim komut arayüzünden çıkış yapıyoruz.

Bu haliyle devam etmek istemezseniz ve kendi password’ünüzü oluşturmak isterseniz de aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Password oluşturulduktan sonra, vSphere Web Client ile administrator@vsphere.local hesabını kullanarak, az önce oluşturulan password ile yeniden login oluyoruz.

Üst kısımdaki Menu seçeneğinden, Administration arayüzüne ulaşalım.

Bu arabirimden de Users and Groups seçiyoruz. Sağ taraftan da Domain olarak vspherel.local seçiliyken, Administrator kullanısına sağ tıklayarak Edit seçiyoruz.

İstediğiniz password’ü tanımlayarak, otomatik oluşturulmuş olan password dışında da tanımlama yapmış olursunuz.

Böylece SSO password resetleme işlemini de tamamlamış oluyoruz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen