VMware vCenter 7.0 güvenlik güncellemeleri nasıl yapılır?

Merhabalar,

Bu makalemde, vCenter 7.0 versiyonundaki yeni güncellemelerin nasıl yüklenebileceği hakkında bilgiler aktaracağım. Daha önceki makalelerimde gördüğünüz işlemlere benzer işlemler olacak. Bu versiyonda da bulunması açısından yenilemeyi uygun gördüm ve bu makaleyi de yazmaya karar verdim.

Bildiğiniz gibi VMware vSphere ortamlarında, altyapı güncellemeleri yapılırken, öncelikle vCenter sunucu upgrade/update işlemleri yapılmaktadır. Çünkü yöneticinin versiyonu, yönetilen ortamın versiyonundan yüksek ya da en kötü ihtimalle eşit versiyonda olmalıdır. Dolayısıyla burada gördüğünüz işlemler, muhtelif zamanlarda yapmak zorunda olacağınız işlemlerdir.

O zaman hızlıca başlayabiliriz. Bir upgrade ya da  update algılandığında, vCenter sunucuya web arabiriminden login olduğunuz zaman, ilk gelen pencerede bunu görebilirsiniz.

Hosts and clusters arabiriminden de vCenter versiyonunuzu ve güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz.

View updates seçerek, update seçeneklerini görebilirsiniz. Örneğin bu listede 2 versiyon güncellemesi bulunmuş durumda. Bunlardan istediğinizi yükleyebilirsiniz. Bu update’ler Cumulative update olduğu için, en son versiyon olarak gördüğünüz seçenek, diğer tüm update’leri de içerecektir. Buradaki temel fark, sisteminizle hangisinin uyumlu olacağıdır. Belki de  son versiyon olan, sizin sistemlerinizle uyumlu olmayacak… Bundan dolayı, Generate Reports seçeneği ile uyumluluk kontrolleri ve update öncesindeki kontrolleri yapabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce yapacağımız en önemli iş, vCenter sunucu yedeğini almaktır. Yedeksiz iş yapmıyoruz. 🙂 Ben burada snapshot alacağım. Snapshot’ın, bir yedekleme çözümü olmadığını bir kere daha vurgulamak isterim. İşinizi sağlama almak açısından hem yedek hem de snapshot alırsanız, sistem yöneticisi olarak kafanız da rahat olur.

Sunucuya sağ tıklıyoruz ve Snapshot > Take snapshot seçerek devam ediyoruz.

Bir isim veriyoruz ve Take Snapshot ile işlemi bitiriyoruz. Ben burada ismin yanında, genelde tarih bilgisini de eklemeyi tercih ediyorum. Böylece, hangi tarihte ne yaptığımı da takip edebiliyorum.

Snapshot alındıktan sonra, web browser’da yeni bir sekme açarak, vcenter sunucumuza 5480 portunu belirterek bağlanıyoruz. Burada kullanacağımız bilgiler, root hesabının bilgileri olacaktır. aslında burada yaptığımız işlem, vcenter sunucunun işletim sistemi içerisine web arayüzünden bağlanmak oluyor.

Görsel bir yönetim arayüzü sağlanmış durumda ve bu arayüzden birtakım işleri, komut satırını kullanmadan da yapabilir durumdayız.

Update sekmesine geçiyoruz ve sağ tarafta algılanmış olan güncelleme versiyonlarını görebiliyoruz.

Cumulative oldukları için, ben en son versiyonu seçerek devam edeceğim. Siz de istediğiniz versiyonu işaretleyip Stage and Install seçeneği ile devam edebilirsiniz. Bu seçeneklerin ne olduğunu, kısaca açıklayayım.

Stage Only : Güncellemeleri sadece download eder ve siz Install işlemine başlamadıkça herhangi bir işlem yapılmaz. Bu seçeneği, örneğin mesai dışı saatlerde, kimsenin vcenter sunucuyu kullanmadığı ve yedek alınmayan saatlerde güncelleme yapmak için kullanabilirsiniz.

Stage and Install : Güncellemeler önce download edilir ve ardından otomatik olarak yüklenir. Yükleme sırasında bir kesinti olacaktır. Bunu da göz ardı etmeyiniz.

Stage and Install seçtiğinizde kısa bir süre pre-update check yapılır ve sorun bulunmazsa aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza çıkar. Lisans anlaşmasını kabul edip, Next ile devam ediyoruz.

vCenter sunucumuzu yedeklediğimize dair kutucuğu işaretleyerek Finish ile işlemi bitiriyoruz.

Update paketleri download edilmeye başlanır ve otomatik olarak yüklenirler. Bu süre zarfında çay kahve içmeye gidebilirsiniz. 🙂 İşlem sonuna kadar beklerken, ben de bir kahve hazırlayacağım hemen kendime 🙂

Yükleme bittiğinde, close seçeneği ile pencereyi kapatabiliriz.

Summary tabına gelerek yeni versiyonun kontrolünü yapabiliriz. Başarılı şekilde güncellemeler yapılmış oldu.

Son olarak, vCenter yönetim arayüzünden de versiyon kontrolü yapabiliriz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen