VMware vCenter Appliance Yedeklemede “Db health is UNHEALTHY, Backup Failed” Hatasının Çözümü

Merhabalar,

Uzunca bir aradan sonra tekrar yazmaya başlayarak, takipçilerle buluşma fırsatını bu makaleyle bulmuş olduğum için mutluyum. Bazen iş ve özel hayat yoğunluğundan dolayı, oldukça zaman alan makale yazma görevime bir süreliğine ara vermiştim. Bu süre zarfında elbette ki yazılacak bir çok konu da birikti. Tamamı da siz profesyonellerin belki de hiç karşılaşmadığı ve oldukça işinize yarayacak konular… Bunları da zaman içinde kaleme alarak, siz değerli okurlarla paylaşacağım.

VMware sanallaştırma altyapısında oldukça fazla upgrade, update ya da migration işlemi yaptım. Fakat en fazla problemi, 6.x versiyonlardan 7.x ya da üstü versiyonlara geçtikten sonra yaşadım. Özellikle 7.x versiyonlarına geçtikten sonra, periyodik update işlemlerinde oldukça fazla hata olduğunu gördüm. İlginç olan, her update işleminde çok farklı ve her biri farklı makale statüsünde olacak en az 5 farklı konu çıkmaktaydı… 🙂

İşte o konulardan biri de vCenter Appliance konfigürasyon yedeği alırken yaşayacağınız problem. Eğer vCenter Appliance VM yedeği dışında, dosya bazlı konfigürasyon yedeği de alıyorsanız, bir gün aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaşmış ya da karşılaşacak olabilirsiniz.

“Db health is UNHEALTHY, Backup Failed.Disable health check to take backup in current state.”

Yedekleme konfigürasyonunda DB Health Check kutucuğunu işaretlediğinizde, database tutarlılık kontrolü de yapılacağı için, bu yedeği restore ettiğinizde sorunsuz çalışacağından da emin olabilirsiniz.

Peki VM yedeği almak varken, neden dosya bazlı yedek alalım ki? Cevabı elbette çok basit, ya aldığınız VM içinde database tutarlı değilse ve restore ettiğinizde, aslında sağlıklı çalışmıyorsa ne yapacaksınız?

İşte bundan emin olabilmek için dosya bazlı yedeklemeyi de kullanmanızı tavsiye ediyorum. İki ayrı tip yedekleme ve iki farklı lokasyon, aslında en sağlıklı yedekleme stratejisi olmaktadır. Böylece sistem yöneticisi olarak, kafanız da rahat olur. 🙂

Vmware vCenter Appliance için, konfigürasyon ve dosya bazlı yedekleme konusunun nasıl yapılabileceğine dair, daha önce yayınladığım makalemin linkini de aşağıda bulabilirsiniz. 7.x versiyonları için de aynı yöntemle yedekleme yapabilirsiniz. Ek olarak DB Health Check özelliğini de 7.x versiyonlarda görebilirsiniz.

Şimdi bu problemi, çok basit bir komutla nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

vCenter Appliance sunucuya SSH bağlantısı yaparak aşağıdaki komutu uygulayın.

/usr/bin/dbcc -fbss embedded

Komut sonrasında herhangi bir hata görmüyorsanız, işlem başarılı demektir. Sonrasında yedekleme işini, manual şekilde tekrar başlatarak test edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi başarılı şekilde yedek alınabildi. Yedek yine alınamadıysa, appliance servislerini gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen