VMware vCenter Server Appliance VCSA 7.x java.lang.reflect.InvocationTargetException Probleminin Çözümü

Merhabalar,

VMware vCenter Server Appliance sunucuda yaşayabileceğiniz problemlerin çözümüne yönelik olacak bu makalem, inanıyorum ki bu konuda sorun yaşayan birçok kişiye rehber olacak. Daha önceki makalemde de belirttiğim gibi, migration ya da upgrade işlemleriyle vCenter 7.x versiyonlara geçenlerin, yaşaması muhtemel sorunlara yönelik, yayınlanmayı bekleyen oldukça fazla makalem bulunuyor. Bunları da mümkün olduğunca kaleme alıp, sizlerle paylaşacağım.

Burada bahsedeceğim konu, VMware vCenter Server Appliance VCSA 7.x sunucuyu, Active directory ortamına dahil  ederken yaşayacağınız ve aşağıda görmüş olduğunuz problemin çözümü hakkında olacak.

Sunucunuzu Active Directory domain’e katmaya çalışırken java.lang.reflect.InvocationTargetException hatası alabilirsiniz. Aslında vCenter sunucu, linux bir sunucu ve buradaki domain’e dahil edilme işlemi, domain kaynaklarıyla güven ilişkisi kurabilmesi için Identity Source olarak eklenmesine yöneliktir. Böylece domain kullanıcılarınıza, vCenter sunucuya erişim yetkileri ve rolleri tanımlayabilirsiniz.

Sorunun kaynağı grafiksel ortamda çalışılması olabilir. Bu durumda komut satırından da domain join işlemini yapabiliriz.

Makalenin bundan sonraki kısmının aynısını, komut satırından VCSA domain join benzeri bir makale olarak da yazacağım. İhtiyaç olduğunda o başlıkla da bulunabilmesi için tabi ki 🙂

Çözüm için VCSA sunucumuza SSH bağlantısı kuruyoruz ve aşağıdaki komutu, kendi ortamımıza göre düzenliyoruz.

/opt/likewise/bin/domainjoin-cli join Domain-ismi Domain-Admin-User

/opt/likewise/bin/domainjoin-cli join isleyen.net yusuf.admin

Komutu uyguladıktan sonra Domain admin password sorulacak. Doğru girildiği takdirde SUCCESS ifadesini göreceğiz.

Sunucunun domain üyeliği sorgulanmak istenirse, aşağıdaki komut kullanılabilir.

/opt/likewise/bin/domainjoin-cli query

Gördüğüniz gibi isleyen.net domain’ininde, vCenter ismindeki sunucumun computer hesabı oluşturuldu ve ilgili OU altında konumlandırılmış olduğunu da teyit etmiş olduk.

vCenter sunucunuzu bu işlemler sonrasında restart edip, Identity Source olarak ekleyerek kullanıcılarınıza, vCenter üzerinde yetkilendirmeler yapabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen