VMware vCenter 6.x Windows Sunucuda SSO Password Resetleme

Merhabalar,

Unutulan password’ler üzerine makalelerimiz devam ediyor. 🙂 Daha önceki makalelerimde, genelde vCenter Server Appliance için SSO resetleme konusunu anlattığımı farkettim. Bu makalede de VMware vCenter 6.x Server, Windows Server olarak kullanılıyorsa, bu sistemler için de Single Sign-On SSO password nasıl resetlenir, kolay şekilde ve detayıyla incelemiş olacağız. Böylece vCenter SSO resetleme serisini de tamamlamış olacağız.

Yapacağımız işlem, basit bir teknik işlemdir. Dolayısıyla az laf, çok iş diyerek işleme başlıyoruz. 🙂

Öncelikle, birşeylerin aksi gitme ihtimaline karşı, her zaman yaptığımız gibi vCenter Windows sanal sunucumuzun yedeğini ya da snapshot’ını alıyoruz. Her zaman olduğu gibi, hatırlatmakta fayda gördüğüm konu, snapshot almanın bir yedekleme çözümü olmadığı ve acil durumlarda hızlı geri dönüş için kullanıldığıdır.

Sanal sunucuya sağ tıklayıp Snapshot > Take Snapshot seçeneği ile devam ediyoruz.

Belirleyici bir isim veriyoruz ve OK ile devam ediyoruz.

Sonrasında vCenter sunucuya remote desktop ile bağlanalım. Local Administrator hesabıyla login olursak, muhtemel bazı hataların da önüne geçmiş oluruz.

vCenter Single Sign-On Password Resetleme Adımları

Run as administrator seçeneği ile bir komut satırı açıyoruz. Kullanacağımız exe dosyasının dizinine geçiş yapıyoruz. Bu lokasyonda vdcadmintool.exe dosyasını çalıştırıyoruz.

cd C:\Program Files\VMware\Infrastructure\VMware\CIS\vmdird

vdcadmintool.exe

Konsolda şu liste belirecek:

Password Resetlemek için 3 numaralı seçeneği yazıyoruz. Hesap bilgisi, bizden UPN şeklinde istenecek.

administrator@vsphere.local olarak hesabı belirtiyoruz. Enter tuşuna bastıktan sonra,rastgele üretilen yeni password hemen alt satırda belirtilecek.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer yeni üretilen password içinde ! (ünlem) işareti varsa yeniden 3 numaralı seçenek ile password üretmeniz gerekir, çünkü bazı özel karakterler, password oluştururken desteklenmez.

Sonrasında, vSphere Web Client ile administrator@vsphere.local hesabımızı ve yeni parolamızı kullanarak, vCenter sunucumuza login olalım.

Yeni parolamız geçerli durumda ve bu parolayla login olabiliyoruz. Demek ki yaptığımız işlem başarılı. İsterseniz login olduğumuz web client ile, administrator@vsphere.local hesabının parolasını, bizim istediğimiz bir parola olarak da belirleyebiliriz. Ben şu an için, otomatik üretilen parolayı kullanacağım.

Komut satırındaki işimiz bitti. 0 (sıfır) seçeneği ile komut satırı menüsünden çıkış yapabiliriz. Sonrasında da komut satırımızı kapatabiliriz.

Tüm işlemlerimiz bu kadar. Böylece bu makaleyle, upgrade ya da migration sırasında, hatırlanamayan SSO parolalarını resetleyebilirsiniz.

Son ve en önemli husus da, eğer vCenter sunucuyla bağlantı halinde olan herhangi bir ürününüz varsa ve SSO hesabıyla bağlantı kuruyorsa, bu parolayı değiştirdiğinizde bağlantısı kesilecektir. Örneğin bir monitoring yazılımına, vCenter sunucuyu SSO hesabıyla eklemişseniz, monitoring yapılamayacaktır. Dolayısıyla bu hesabı her nerede tanımladıysanız, o ürünün konfigürasyonu içinde de vCenter SSO parola bilgisini güncellemeniz gerekmektedir.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen