VMware PowerCLI ile Silinen Sanal Sunucuları Bulma

Merhabalar,

Bu kısa makalemde, PowerCLI komut satırından, VMware sanallaştırma altyapısından silinen sunucuların, kim tarafından silindiğine dair bilgiyi nasıl çekebileceğimiz konusunu aktaracağım.

Daha önce hatırlarsanız, SSH komut satırından bu bilgiyi nasıl elde edebileceğimizi incelemiştim. İlgili makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki makalemde, kimin tarafından silindiğini ve ne zaman silindiğini görebiliyoruz.

Fakat bu makalemde ise farklı bir açıdan durumu ele alıp incelemek istiyorum. Örneğin, belli bir zaman periyodu içinde silinmiş olan sunucular hangileri görmek istediğimizde ne yapmamız gerekiyor?

Adım adım inceleyelim. PowerCLI komut satırımızı açıp vCenter sunucumuza bağlantı sağlayalım.

Connect-VIServer -Server vCenter_sunucu -User Sizin_kullaniciniz

Mesela inceleyeceğimiz başlık şöyle olsun…

Son 7 gün içinde silinen VM’leri nasıl buluruz?

Aşağıdaki komutla, son 7 gün içinde silinen VM’lerin hangileri olduğunu bulabiliyoruz.

Eğer daha farklı bir aralık belirtmek isterseniz, AddDays(-X) tanımında X değerini değiştirerek, kaç gün geriden itibaren bunu görmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Aşağıdaki komut, son 7 gün içinde silinen VM’leri listeleyecektir. VmRemovedEvent ifadesi filtrelenerek, silinen VM kayıtlarına ulaşılıyor.

Get-VIEvent -MaxSamples ([int]::MaxValue) -Start (Get-Date).AddDays(-7) | where {$_.Gettype().Name -eq “VmRemovedEvent”} | %{“{0} Removed by {1}” -f $_.VM.Name,$_.UserName}

Bunu hangi amaçla kullanabiliriz derseniz, örneğin bir script olarak kaydedip kullanabilirsiniz ya da zamanlanmış görev oluşturup, sonucu da BT ekibine mail atacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Böylece, ortamınızda, belirttiğiniz gün sayısı kadar geriden başlayan VM silme aktivitelerini de denetleyebilir durumda olursunuz. Haftalık, aylık raporlarla, ortamınızda hangi VM’lerin neden silindiğini de sorgulayabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen