Veeam Backup&Replication kurulum ve konfigürasyonları – Bölüm1 Kurulum

Merhabalar,

Bu makalemde, sanal altyapılarda en güçlü ve başarılı yedekleme çözümlerinden biri olan Veeam Backup&Replication yazılımının kurulumunu ve konfigürasyonunu ele alacağım. Hem VMware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformlarında oldukça yetenekli olan bu yazılımla, hızlı ve kolay yedekleme yapabilir, uzak lokasyonda datacenter ortamınız varsa o datacenter üzerine replikasyon yaparak Felaket Kurtarma Merkezi çözümü olarak da yapılandırabilirsiniz.

Eğer çok fazla sanal makineniz yoksa, lisanslamaya ihtiyaç duymadan Community Versiyonu ile profesyonel bir yedekleme ürününü de kullanış oluyorsunuz. Community versiyonuyla 10 sanal makineye kadar, lisansa ihtiyaç duymadan yedekleme çözümü sunulmaktadır.

Veeam Backup&Replication versiyonlarını ve bu versiyonlara ait özelliklerin neler olduğunu aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

https://www.veeam.com/tr/products-edition-comparison.html

Veeam Backup&Replication yazılımı aşağıdaki ortamlarda desteklenmektedir.

Kurulum adımları

Kurulum adımlarına geçmeden önce sistem gereksinimleri hakkında bilgiler vermek isterim.

Veeam Backup & Replication Server Sistem Gereksinimleri

Hardware CPU : x86-64 processor.

Memory : 4 GB RAM + 500 MB RAM her bir yedekleme işi için.

Disk :

 • Yazılım yüklemek için 5 GB alan.
 • Microsoft .NET Framework 4.6 yüklemesi için 4.5 GB alan.
 • Her 100 VM’lik paketin kataloglaması için 10 GB alan.

Network :

 • on-site yedekleme ve replikasyon için 1 Gbps ya da daha hızlı network altyapısı
 • off-site yedekleme ve replikasyon için 1 Mbps ya da daha hızlı network altyapısı
 • Yüksek latency ve stabil olmayan WAN linkleri de desteklenmektedir.

Server işletim sistemi:

 • Microsoft Windows Server 2019
 • Microsoft Windows Server 2016
 • Microsoft Windows Server 2012 R2
 • Microsoft Windows Server 2012
 • Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1
 • Microsoft Windows Server 2008 SP2
 • Microsoft Windows 10
 • Microsoft Windows 8.x
 • Microsoft Windows 7 SP1

Ben bu kurulumda : 4 CPU, 8 GB RAM ve 60 GB disk alanına sahip, işletim sistemi Windows Server 2016 olan bir sunucu kulladım. Disk alanını yüksek tutmadım çünkü yedek alanı olarak ikinci bir ISCSI disk ekleyeceğim.

NOT: SQL 2016 Express kurulumu yapılacağından, hata almamanız veya problemlemlerle karşılaşmamak için bölgesel ayarlarınızın İngilizce olarak kalması gerekmektedir.

Kurulumunu yapacağım versiyon, bu makaleyi yazdığım dönemde en güncel versiyon olan 9.5 U4b versiyonudur.

Artık kurulum adımlarımıza başlayabiliriz.

Kurulum medyasını takarak çalıştırdığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir kuruluma başlama konsolu gelir.

Sağ taraftaki menüden, isterseniz bileşenleri tek tek de kurabilirsiniz. Işaretlediğim install seçeneği ile ise, ihtiyacınız olan temel bileşenler yüklenmiş olur.

Lisans anlaşmalarını kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Veeam Backup&Replication lisansımızı gireceğimiz pencerede, lisans seçmeden de devam edebiliyorsunuz. Eğer seçmeden devam ederseniz Community Edition kurulumu yapmış oluyorsunuz. 10 sanal makinenin yedeğini alabilme imkanınız oluyor bu versiyonda. Yukarıdaki özetler tablosunda, Community versiyon yeteneklerini görebilirsiniz. Şimdilik lisans girişi yapmıyorum ve Next ile devam ediyorum.

Kurulacak bileşenleri görmekteyiz. Bu adımı da Next ile devam edebiliriz. İsterseniz kurulum lokasyonunu browse ile değiştirebilirsiniz.

Sistem konfigürasyonu taranır ve işletim sisteminde eksik bileşenler varsa aşağıdaki gibi bir rapor sunulur. Install seçeneği ile bu eksik bileşenlerin kurulmasını sağlıyoruz.

Eksik bileşenler kurulduktan sonra Next ile devam edebiliriz.

Veeam kurulumunun default ayarları aşağıdaki gibidir. İsterseniz buradaki ayarları da kendi ortamınıza göre özelleştirebilirsiniz. Ben bu ayarlarla devam edeceğim. Install seçeneği ile kurulumu başlatıyoruz.

Ve kurulum işlemi başladı.

Yükleme tamamlandığında Finish ile bu pencereyi kapatabiliriz.

Sunucumuzda masaüstüne kısa yolu oluşturulur.

Çalıştırdığımızda ilk bağlantı penceresi karşımıza gelir. Connect ile Veeam Backup&Replication yönetim arayüzüne bağlanalım.

İlk açılışta karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Lisans girmediğimiz için Community versiyon olarak açıldı. Yazılım bileşenlerinin update edilmesiyle ilgili bir işlemdir bu. Apply seçiyoruz.

Bileşenler başarıyla güncellendikten sonra Finish ile kurulum işlemini bitiriyoruz.

Yazılımın ana penceresinde çok fazla seçenek göremeyeceksiniz. İlk açılışta sadece BACKUP INFRASTRUCTURE ve HISTORY pencereleri aktif. Tüm altyapıyı görmek için ok tuşuna basarak görünmeyen pencereleri de görünür hale getiriniz.

Bu işlemden sonra tüm özellikleri ve sekmeleri Home arayüzü altında görebiliyor olacaksınız.

Kurulum adımlarımız tamamlandı. Bundan sonra konfigürasyon adımlarına geçeceğiz. İlerleyen bölümlerde de konfigürasyon adımlarını sizlerle paylaşacağım.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen