VMware vSphere Konfigürasyon Limitleri

Merhabalar,

Bu makalede, VMware vSphere altyapısında kullanılacak maximum sınırların neler olduğuna değineceğim. Bunların hepsini ezberlemenize gerek yok, katalog bilgisidir ve VMware web sayfalarından da elde edebilirsiniz. Fakat bazılarını da gerçekten bilmeniz gerekiyor. Böylece sorunların çözümünde belki bu bilgiler bile sizlere yardımcı olacaktır.

Sanal ve fiziksel ekipmanınızı seçip yapılandırırken, kullandığınız vSphere versiyonları tarafından desteklenen maksimum değerlerde veya altında kalmanız gerekir. Aşağıdaki bölümlerde sunulan sınırlar, test edilmiş, önerilen sınırları temsil eder ve VMware tarafından tam olarak desteklenir.

Sınırlar, donanım bağımlılıkları gibi diğer faktörlerden etkilenebilir. Sanal makine maksimum değerleri, CPU, Memory, Disk sanal bağdaştırıcıları ve aygıtları, sanal ağ aygıtları, sanal çevre bağlantı noktaları ve grafik video aygıtı için geçerli sınırları temsil eder.

Birden fazla yapılandırma seçeneği (örneğin bir dizi sanal makine, LUN sayısı ve bir dizi VDS bağlantı noktası) maksimum sınırlarında kullanılıyorsa, ESXi hostlar üzerindeki kaynakların bazıları yetersiz kalabilir. Dolayısıyla, ESXi Host’un vCenter Sunucusuyla bağlantısının kesilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda, ESXi Host’un işlemleri için bellek havuzunu arttırmanız gerekir, böylece ESXi Host’unuz, planladığınız iş yüküne dayanabilir.

Tüm versiyonlara ait özeti aşağıdaki tablolarda görebilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen