ESXi Loading ipmi-si-drv hatasının çözümü

Merhabalar,

Bu makalem, ESXi host güncellemesi sonrası karşılaşabileceğiniz bir hatanın çözümüyle ilgili olacak. Başlıkta da görebileceğiniz gibi, bazen ESXi host güncellemesi sonrasında böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz ve açılış işleminin o seviyede takılıp kaldığını görebilirsiniz. Bu durumda çözüm işlemlerimiz aşağıdaki gibi olacaktır.

Adım 1 : Öncelikle ESXi host’u yeniden restart edin. Belki restart işlemi ile çözebilirsiniz şansınız varsa 🙂

Adım 2: Açılış sırasında Loading Vmware ESXi ibaresinin olduğu ekranı gördüğünüzde SHIFT+0 (sıfır değil bu, alfabemizin “o” harfi 🙂 ) tuş kombinasyonuna basınız. Böylece ESXi sunucunun boot seçeneklerini ayarlayabileceğiz.

Adım 3: Şu an ESXi sunucunun interaktif boot shell ortamındayız. Bulunduğunuz satırın tamamını silip aşağıdaki komutu uygulayarak Enter ile devam edin. Ya da var olan satırın sonuna ekleyin. Her iki durumda da bu parametreyi uygulatmış oluyorsunuz.

noipmiEnabled

Böylece, boot sırasında ipmi driver’larının yüklenmeyeceğini söylemiş olduk.

Dikkat : ipmi driver’larını sistemden silmedikçe ya da disable etmedikçe, bu işlemi her restart sonrası yapmanız gerekir. Eğer yapmazsanız her restart sonrası yine Loading ipmi-si-drv adımında takılıp kalabilir. Dolayısıyla bu yöntem geçici bir çözüm olacaktır.

Peki kalıcı çözüm nedir?

Kalıcı çözüm için ya bu paketi kaldırmamız ya da web client üzerinden kalıcı olarak disable etmemiz gerekiyor.

1. yöntem:

Öncelikle grafik ortamdan kalıcı disable etmek istediğimizi düşünelim. Bu durumda web client ile Esxi host’a ya da vcenter’a bağlanarak Host seçilip Advanced Settings altındaki parametreyi düzenlememiz gerekecek. Ben direkt olarak ESXi host’a bağlanarak yapıyorum aşağıdaki uygulamayı.

Manage>Advanced settings

arama kutucuğuna VMkernelBoot.ipmiEnabled yazarak ilgili parametreyi buluyoruz ve Edit option seçiyoruz.

False değerini seçiyoruz ve kaydediyoruz.

Artık açılışta bu modül yüklenmeyecek. Yukarıda grafik arayüzden yaptığınız bu işlemi, komut satırından ise şu komutla yapabilirsiniz.

esxcfg-module -d ipmi_si_drv

Yüklü modüllerin listesini aşağıdaki komutla görebilirsiniz.

esxcfg-module -l

Özellikle ipmi_si_drv nin yüklenip yüklenmediğini görmek isterseniz:

2. yöntem:

Bu yöntem ise ilgili paketi tamamen silmektir. Yazılım yükleyip kaldırabilmek için bu Host’u, üzerindeki sanal makineleri başka ESXi Hostlar üzerine taşıyarak Maintenance Mode’a almanız gerekiyor. Çünkü reboot gerektiren durumlar olduğu için bakım modunda çalışmakta fayda var. vCenter üzerinden tabi ki vMotion işlemlerini yapmanız gerekiyor. Hatta Enter maintenance mode seçtiğiniz zaman, sanal makineleri otomatik olarak taşımaya başlayacaktır. Bende test ortamı olduğu için, bu çalışmada vCenter kullanmıyorum. Üzerinde de sanal makine olmadığı için direkt olarak işleme başlayacağım.

Tamamen silmeden önce nelerin etkileneceğini görmek için öncelikle dry-run opsiyonuyla çalıştırıp bir ön similasyonunu yapalım. Belki bu pakete bağlı olarak başka paketler de silinirse, bu sefer başka durumlarla karşılaşabiliriz.

esxcli software vib remove –dry-run –vibname ipmi-ipmi-si-drv

Sadece bu paketin silineceğinden emin olduk. Şimdi kalıcı olarak silelim. İşlem sonrası reboot gerekecek.

esxcli software vib remove –vibname ipmi-ipmi-si-drv

İşlem tamam. artık ESXi host’umuzu yeniden başlatabiliriz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen