50. makale ve durum değerlendirmesi

Merhabalar,

Her 50 makaleden sonra durum değerlendirmesi yapmayı uygun görüyorum. Şu ana kadar paylaştıklarım ve hangi konularda deneyimler aktardığım konusunda bir özet geçmek istiyorum. Bu özeti yaparken “Ben ne yapmaya çalışıyorum?” sorusuna da kendimce cevap vereceğim.

Beni tanıyanlar gayet iyi bilir ki, karşılıksız şekilde öğretmeyi çok seviyorum. Çünkü kendime güveniyorum. Birşeyler öğretmekten çekinen insanların, bence kendilerine güvenle alakalı problemleri var. Daha önce de bahsetmiştim bana kimsenin birşeyler öğretmediğinden 🙂 Öğrendiğim çok az şeyi parasını basarak öğrendim. 🙂 Gerisini acı tecrübeler, yanlışlıklar yaparak kalıcı şekilde öğrendim. Yani şu ana kadar öğrendiğim herşey çok pahalıya mal oldu, ama çok da sağlam oldu. Çok ciddi kurumsal eğitimleri, bedellerini ödeyerek aldım. Kimi zaman kişisel finansmanımla, kimi zaman da çalıştığım kurumun, o eğitime ve sertifikaya ihtiyacı olduğu için şirket tarafından karşılanmasıyla. Çok değerli öğretmenlerime de saygılarımı ve teşekkürlerimi sunarım.

Bilişim sektöründeki birçok kişi, eğitimi alır, bilgi bende kalsın/yerim sağlam kalsın diyerek, kimseye bu bilgileri aktarmayı da düşünmez 🙂 Çok iyi tanıdım insan (!) profilini….

İşte bu kazandığım bilgi ve deneyimleri, eğitim alma fırsatı olmayan, potansiyeli olduğu halde kimseden omuz alamayan gençlere aktarmak için, son iki yıl içinde hafta sonları part-time olarak İsmek Fatih Bilişim Okulunda Bilişim Teknolojileri Eğitimleri vermeye adadım. Çok da güzel işler çıkardığımı düşünüyorum, fırsat verilirse çok daha iyilerini de yapmayı hedefliyorum.

Zaten bloğumu oluşturmaya da bu amaçla başladım ve yazmaya zaman ayırdım. Birçok öğrencim “hocam artık bloğunuzu yazmaya başlayıp bilgilerinizi kitlelere aktarmalısınız” diyerek beklentilerini dile getirdiler. Ben de öğrencilerim dışındaki kitlelere de ulaşabilmek için kolları sıvadım. Hani az önce karşılıksız şekilde öğretmeyi sevdiğimden bahsettim ya, bir konuda karşılık bekliyorum aslında. Bu paylaştıklarımın, hem öğrencilerim hem de öğrencim dışındaki kitleler tarafından “PAYLAŞILIP”, daha fazla kitleye ulaşmasına aracılık edilmesini bekleyebilirim. Fakat malesef ki, bazen kendi öğrencilerim de dahil, bir paylaşım yapmak bile zor geliyor insanlarımıza… Peki neden zor geldiğini sorsam? Sizler bilgiyi aldınız, notlarınıza eklediniz, bir problemi çözdünüz, aferini kaptınız, puanı topladınız, ben çözdüm dediniz, döküman yaptınız falan filan…. Başkasında bu bilgi olmasın mı? Yoksa paylaşmaya değer mi görmüyorsunuz? Kafamdaki tek soru işareti bu malesef ki. İşte durum böyle olunca “Ben ne yapmaya çalışıyorum? Boşuna uğraşıyorum galiba…” şeklinde umutsuz düşünceler beliriyor kafamda. PAYLAŞMAK’la ilgili problemimiz var nedense…

Sonuç olarak bir süre daha gözlemlemeyi uygun görüyorum. Durumda değişiklik olmazsa belki artık yazmayı bırakır, parasıyla öğretmeye başlarım 🙂

Herneyse diyerek, herkesi kendini sorgulamaya davet ediyorum ve özetime geçiyorum.

Şu ana kadar neler yaptık? Hiçbirşey bilmeyen birinin bloğumu takip ettiğini var sayarsak, aşağıdaki başlıklarda belirttiğim konuları öğrenmiş olması beklenirdi.

Sanallaştırma teknolojileri

Sanallaştırma teknolojileri konusunda çok daha yoğun paylaşımlarım olacak. Aşağıdaki konular sadece başlangıçtır. Zamanla bu başlık altını daha fazla dolduracağım.

 1. ESXi sunucu kurulum ve konfigürasyonu (her versiyon)
 2. ESXi sunucuların upgrade işlemleri (update manager hariç tüm yöntemler)
 3. ESXi sunucuların downgrade işlemleri
 4. vCenter sunucu kurulumu (Bu konuyu yakında paylaşacağım o yüzden ekledim)
 5. Windows ortamındaki vCenter sunucuyu, Appliance ortamına migration
 6. VMware RDM disk kullanımı ve konfigürasyonlar
 7. Çeşitli problemlerin nasıl çözüleceği

Microsoft teknolojileri

Bu başlık altında da paylaşımları zenginleştireceğim zaman içinde.

 1. Windows Server 2008-2012-2016 sunucuların kurulumları
 2. Yine bu versiyonlar üzerinde Active Directory kurulumunun nasıl olacağı
 3. Additional Domain Controller kurulum ve konfigürasyonları
 4. Active Directory migration işlemleri
 5. Windows Deployment Services kurulum ve detaylı konfigürasyonları
 6. Exchange Sunucu kurulumları (sadece Exchage 2010, diğerleri de sırasıyla gelecek.
 7. Web Server kurulumu ve web sitesi yayını
 8. Çeşitli GPO örnekleri
 9. Çeşitli problemlerin çözümü ve pratik bilgiler

Linux

Bu konuya daha da ağırlık vermeyi hedefliyorum.

 1. Storage konusunda yazdığım her konu aslında linux ile de alakalı
 2. CentOS linux kurulumu
 3. Webmin arayüzü kurulumu ve web browser’dan linux yönetimi
 4. CentOS üzerinde Cockpit ile web browser yönetim paneli
 5. Web sunucularda SSL için CSR kod üretimi
 6. Çeşitli problemlerin çözümü

E-Mail Gateway

 1. Comodo Korumail detaylı kurulumları
 2. Comodo Korumail Appliance detaylı kurulumu
 3. Comodo Korumail upgrade işlemleri

Storage teknolojileri

 1. FreeNAS storage kurulum ve detaylı konfigürasyonları
 2. FreeNAS storage upgrade işlemleri
 3. Openfiler storage kurulum ve konfigürasyon

Fortigate

 1. Fortigate eğitim serisine başlandı

Bilgi Güvenliği

 1. ITIL hizmet döngüsü

Bunların dışında hala eklemediğim çeşitli konular var elbette ki. Haftanın yedi günü çalışan biri olarak iş dışı zamanlarda, kendi özel zamanımdan çalarak bu içerikleri yazıp, noktasına/virgülüne kadar titizlikle düzenleyerek, hatta testlerini bile yaparak, yanlışsız şekilde sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bunun devamlılığı, yukarıda az önce bahsettiğim gibi içeriklerin ne kadar paylaşılıp, nerelere ulaşabildiğiyle alakalı olacak. Sonuç değişmezse “Ben ne için uğraşıyorum?” sorusu çok mantıksız olacak ve sadece vakit kaybı olacak 🙂

İlk 50 makalenin özeti aslında, “İdealler, özveri ve emek” oldu.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen