Windows vCenter Sunucudan vCenter 6.7 Appliance ortamına migration

Bildiğiniz gibi vmware vSphere 6.7 sürümü, uzun zaman önce yayınlandı. Yeni sürüm, birçok yenilikle birlikte gelmekte. Artık vSphere Client kullanımı tamamen kaldırıldı ve web arabiriminden yönetim yapılmakta. Ben de bu makalede, daha önceki sürümlerde kullandığınız vCenter Windows sunucunun, tüm ayarlarıyla birlikte appliance olarak nasıl migrate edileceğini anlatacağım.

Migration işlemine başlamadan önce, kullanmış olduğunuz vCenter sürümünün uyumluluğunu VMware Product Interoperability Matrices’ ten kontrol etmeniz gerekmekte. Eğer uygun sürümde değilseniz, öncelikle gereken en temel üst sürüme güncelleme yapmanız gerekiyor. VMware vCenter Server 6.7, sadece 6.0 ve üstündeki sürümlerden, direkt olarak migration desteklemekte. Dolayısıyla daha önceki sürüm vCenter kullanıyorsanız, öncelikle 6.0 sürümüne yükseltme yapmalısınız.

Ayrıca vCenter Appliance 6.7 , ESX 6.0 ve üstü sürümleri yönetebilir. ESX Hostlarınızın da sürümü en az 6.0 olmalı ve önceki sürümlerde ise hostların da yükseltilmesi gerekir.

Aşağıdaki tabloda uyumluluk matrisini görebilirsiniz.

NOT: vCenter sunucu üzerinde,önceki sürümlere ait bir Host Profile tanımlıysa, Migration işleminde hatalarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla hata almamak için bu Host Profile tanımlarını silmeniz önerilir.

Aşama 1: vCenter Server Appliance 6.7 dağıtımı

Bu ilk aşamada, yeni vCenter Appliance sunucunun, ortamdaki bir ESXi sunucu üzerine nasıl deploy edileceği açıklanacaktır.

Öncelikle Windows vCenter sunucumuza windows update’leri aldıralım. Çünkü Migration Assistant C++ 2005 redistributable binary kullanır ve eğer yoksa, ön kontrollerde hatalar alınabilir. Yüklü değilse yüklenmesini sağlamalıyız.

Vmware sitesinden vCenter Server 6.7 Appliance download edilerek, windows vCenter sunucumuza mount edilir ve cdrom içerisinde  “VMware VCSA/migration-assistant“ yoluna gidilerek, Run As Administrator seçeneği ile “Vmware-Migration-Assistant.exe“ çalıştırılır.

Yapılan ön kontrollerde herhangi bir hata alınmadığından emin olun. Eğer hata almazsanız komut satırında “Waiting for Migration to start …” ibaresi göreceksiniz ve migration işlemine başlamaya hazır olacağız.

Migration işlemini vCenter sunucu üzerinden direkt olarak yapamıyoruz. Bu yüzden indirdiğimiz iso dosyasını başka bir sunucuya mount ederek ilerlememiz gerekiyor. Ortamınızda bu iş için geçici olarak kullanabileceğiniz bir sunucunuz varsa vCenter Server Appliance 6.7 iso’sunu bu sunucuya mount edin.

Sonrasında aşağıdaki gibi DVD Drive üzerinde gösterilen path’e giderek installer.exe yi yine Run As Administrator olarak çalıştırın.

Burada birden fazla seçeneğimiz var. Bizim yapımızın aynen korunması ve birebir migration yapabilmek için “Migrate” seçeneği ile devam ediyoruz.

Gelen ilk adımda Next ile devam ediyoruz.

Kullanım bildirimini onaylayıp Next ile devam ediyoruz.

Bu adımda vcenter sunucu bilgilerini giriyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Thumbprint onayı için Yes seçerek devam ediyoruz.

Sonraki adımımızda hangi esx sunucu üzerine appliance dağıtımını yapacaksak, o host‘un tanımlarını yapıyoruz.

Sertifika onayı için bu adımda da Yes ile devam ediyoruz.

vCenter üzerindeki inventory‘de, dağıtımı yapılan appliance’ın hangi isimle görünmesini istiyorsak VM Name olarak bunu yazıyoruz ve root password belirleyerek Next ile devam ediyoruz.

Deployment size olarak, var olan yapınıza göre uygun olan seçenekleri seçebilirsiniz. Ben Small ve default storage size ile devam ediyorum. Daha fazla bilgiyi vSphere 6.7 dökümantasyonu altında bulabilirsiniz.

Bu appliance’ı hangi datastore üzerine kuracağımızı seçiyoruz. “Enable Thin Disk“ seçeneğini işaretliyorum.  Benim storage’ım thin çalışan bir storage ve vm kurarken thin olarak kurduğum için bu şekilde seçtim. Böylece, storage üzerinde Reclaim işlemi otomatik yapılabilecektir. Ayrıca tüm appliance kapasitesi, datastore üzerinde allocate edilmemiş olur.

Kopyalama işlemleri için geçici bir IP tanımlamam gerekiyor. Bu adımda da IP, Netmask, Default gateway ve DNS bilgilerini giriyoruz.

Son adımda ise yaptığımız tüm konfigürasyonun özeti karşımıza geliyor. Finish seçerek, appliance dağıtım işlemini başlatıyoruz.

İşlem başladı.

Bu sırada eski vCenter sunucu üzerinde başlattığımız Migration Assistant komut satırında da aşağıdaki işlemlerin başladığını görebiliriz.

İlk aşamayı bitirmiş olduk. Continue seçerek 2. Aşamaya geçebiliriz.

Aşama 2: vCenter Server Appliance 6.7 konfigürasyon ve migration

Bu aşamada ise, dağıtımı yapılan yeni sunucu üzerine, eski vcenter sunucuda bulunan dataların kopyalanması işlemi yapılacaktır.

Next seçerek işleme başlıyoruz ve Pre-migration check işlemi başlatılır.

Error mesajı görmediğimiz sürece bu adımda problem yaşamayız. Fakat error mesajları varsa bu adımdan sonrasına ilerleyemeyiz. Bu hataları çözmeniz gerekmekte öncelikle. Buradaki warning’ler update manager’da önceki sürüm host patch lerini gösteren baseline’lar olduğuna dair uyarılardır. Bunlar kopyalanamayacak.

Close seçiyoruz.

Eski vCenter sunucumuzu tanımlayıp gerekli bilgileri giriyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Bu adımda domain admin kullanıcımızla appliance sunucuyu AD ye katmış olacağız.

Hangi verilerin kopyalanmasını istiyorsak ona uygun seçenek ile devam ediyoruz.

Customer Experience Improvement Program‘a katılmak istemiyorum ve işareti kaldırıyorum.

Ve yaptığımız konfigürasyon özetini görüyoruz. vCenter sunucu yedeğini de almamız iyi olur.

Finish tıklandığında vCenter sunucunun kapatılacağına ve yeni sunucunun network ayarlarının yapılacağına dair uyarı görülür.

OK seçtiğimizde konfigürasyonun transfer işlemi başlamış olur.

Bu sırada vCenter sunucumuzdaki Migration Assistant komut satırında yapılan işlemler aşağıdaki gibi görülebilir.

Işlem başarılı bittiğinde eski sunucumuz otomatik olarak kapatılır, aynı isim ve IP ile yeni vCenter Server Appliance sunucumuzun yapılandırılması bitmiş olur.

Web arayüzünden https://vCenter_Server_Adı yazdığımızda aşağıdaki gibi bir ekran gelir. Alttaki seçenekle login olmak istediğimi seçiyorum. Bana daha kullanışlı geldiği için bu seçenekle devam ettim. Diğer seçenekte, sadece GUI biraz daha farklı görünür.

Domain admin kullanıcımla login oluyorum.

Eski ortamıma ait tüm yapılandırmanın, yeni sunucu üzerine sağlıklı şekilde taşındığını da teyit etmiş oluyoruz.

Ve migration işlemi başarıyla bitmiş oldu.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen