Windows 10 Network Simgesi “Not Connected” Görünüyor

Merhabalar,

Bu kısa çözüm yazısında, windows 10 bilgisayarlardaki bir bug çözümüyle ilgili bilgiler aktaracağım. Bilgisayar ana ekranınızın sağ alt kısmında bulunan ağ bağlantı simgesinin, bağlı değilmiş gibi görünmesi problemini, muhtemelen hepiniz görmüşsünüzdür.

Kablosuz bağlandığınızda, kablosuz ağ ikonunda bu sorun yaşanmazken, kablo bağlantısına geçtiğinizde bağlı değilmiş gibi görmeye başlıyorsunuz. Fakat böyle görünse bile network bağlantınız oluyor ve ağ kaynaklarına ya da internete bağlanmada sorun yaşamıyorsunuz. Zaten durum böyle olduğu için belki de çoğunuz bu problemi çözmeye de çalışmıyorsunuzdur. 🙂 Problemin tanımı aşağıdaki resimde gördüğünüz şekildedir.

Önemsiz gibi görünse de bazı desktop uygulamalarını da etkileyebileceğini söyleyebilirim. Ayrıca şunu da eklemek isterim ki, windows 10 bilgisayarlarda hem kablo hem de kablosuz bağlantısı varken, öncelikli bağlantı olarak kablolu bağlantı seçilmektedir. Kablolu bağlantınız da “bağlı değil” olarak göründüğü için, bilgisayarınız öncelikli olan bu bağlantıyı kullanamayabilir ve kablosuz üzerinden işlem yapmak isteyebilir. Dolayısıyla, örneğin internet üzerinden video konferans vs yapıyorsanız daha düşük hızla bu işlem gerçekleşeceği için kesintilerle de karşılaşmanız olasıdır.

Regedit üzerinde yapacağımız küçük bir işlemle, bu sorunu çözebileceğiz. Arama satırına regedit yazarak registry ayarlarına girelim.

Aşağıdaki anahtarı bulalım ve buradaki parametrelere göz atalım.

HKEYLOCALMACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet

Bizim ilgilendiğimiz değer, EnableActiveProbing değeridir. Bu değer normalde sıfır (0) görünür. Bu değeri 1 olarak değiştirip işlemi tamamlıyoruz.

Son durumda görüntümüz şu şekilde…

Sonrasında sisteminizi restart edebilirsiniz.

Eğer restart etmek istemezseniz, kablolu ağ bağlantınızı disable edip sonra tekrar enable duruma alın.

Son durumda ağ bağlantı ikonunuzun aşağıdaki gibi normale döndüğünü gözlemleyin.

Son olarak, eğer domain ortamınız varsa ve ağınızdaki tüm makinelerde böyle bir durum görüyorsanız, Group Policy Object (GPO) ile bu işlemin tüm ağınızdaki makinelerde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen