vSphere ESXi Sunucu Upgrade Yöntemleri 4: vSphere Update Manager ile Upgrade

Merhabalar,

Bu makalemde ESXi Sunucu upgrade serisinin son bölümü olan vSphere Update Manager ile upgrade işlemlerini ele alacağım. Takip edenler hatırlayacaktır, ESXi sunucu upgrade serisi adı altında daha önce üç farklı yöntemi detaylıca anlatmıştım. Kısaca update manager nedir açıklayayım. Çok detaya şimdilik girmeyeceğim ve sadece tanımını yapıp işlemlere başlayacağım. İlerleyen makalelerimde, update manager konusunu yine işleyeceğim, ve bu sefer sunucuların security, bug fix gibi rutin update’lerinin nasıl yapılacağını ve sistemleri nasıl güncel tutacağınızı açıklayacağım.

Update Manager, VMware vSphere cluster ortamında, ESXi sunucularınızı tek bir noktadan update, upgrade gibi işlemleri yapabildiğiniz, vCenter sunucuya entegre bir yönetim arayüzüdür. Tek bir noktadan bu işlemleri yapabildiğiniz için, tek tek sunucuların başına gidip ya da SSH ile bağlanıp manual işlemler yapmanıza gerek bırakmayan, sistem yöneticileri için de oldukça pratik kullanıma sahip bir yönetim arayüzüdür. Az sonra ne kadar kolay bir upgrade yapılacağını ve işlerimizi ne kadar kolaylaştırdığını da görmüş olacaksınız.

O zaman hemen başlayalım.

Ortamımızda 4 tane ESXi sunucu var.

İlk üç sunucu 6.7 U3, esx04 ise 6.5 U2 versiyonundadır. Upgrade edeceğimiz sunucu da esx04 olacak ve bilgileri aşağıdaki gibidir.

Tüm sunucuların versiyonlarını da tek ekranda aşağıdaki gibi görmekteyiz.

Cluster’ı seçip sağ taraftaki menülerden de Updates sekmesine geldiğimizde, sunucuların durumlarıyla ilgili bilgileri alabiliyoruz. Bu arayüzde UPDATE MANAGER HOME seçerek yönetim arayüzüne ulaşalım.

Aşağıdaki ekrana ulaşmış olacağız. Baselines sekmesine geçtiğimizde, vCenter sunucuyu ilk kurduğunuzda, VMware update’leri almanız için default’ta sahip olduğunuz baseline’ları görebilirsiniz. Baseline’lar, belli update’leri çekebilmeniz için tanımlanmış olan update linkleri ve çekilecek update’lerin içerik tanımları aslında. İlgili update merkezine gidip sizin belirlediğiniz security, critical, non-critical gibi tanımlanmış update’leri almanızı sağlar. Burada da critical ve non-critical update tanımlarınız var. Ayrıca kendinize özel baseline’lar da oluşturabilirsiniz. Örneğin bir ISO dosyasından yeni bir baseline oluşturabilirsiniz. Birazdan bu işlemi yapacağız.

Madem ISO dosyasından kendi baseline’ımızı oluşturabiliyoruz, o zaman şunu yapalım. Bir ESXi 6.7 U3 ISO dosyasından yeni bir baseline oluşturalım ve sunucu upgrade işlemi için bunu kullanalım.

Bunun için ESXi images sekmesine geliyoruz ve IMPORT seçerek ISO dosyamızın yolunu belirtip, vCenter sunucuya import edilmesini sağlıyoruz.

ISO dosyası yüklendiğinde aşağıdaki gibi göreceksiniz.

Sonra tekrar Baselines sekmesine geri dönelim ve bu ISO’yu upgrade için kullanmak üzere yeni bir baseline oluşturalım. NEW > Baseline seçiyoruz..

Bir isim veriyoruz ve isterseniz ne için kullanılacağına dair tanımlayıcı birşeyler de yazabilirsiniz. Ben sistematik çalışmayı sevdiğim için, hangi amaçla kullanılacağını açıkça tanımlamayı tercih ediyorum.

İçerik olarak bir Upgrade baseline olduğunu belirtiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Hangi imajı kullanacağımız seçiyoruz. Birden fazla imaj yüklemiş olabilirsiniz, ilgili imajı seçerek Next ile devam ediyoruz. Bizde zaten az önce yüklediğimiz imaj bulunmakta.

Son adımda ise işlem özetini görüyoruz. Finish ile işlemi bitiriyoruz.

İşlem sonrasında Baselines altında, yeni oluşturduğumuz tanımı görebiliyoruz.

Şimdi mantıken şunu yapmalıyız : upgrade edilecek ESXi sunucumuza gidip, bu baseline ile birşeyler yapmasını sağlamamız gerek değil mi? Yani yapacağımız işlem, bu yeni upgrade baseline’ı, ilgili sunucuya ataçlamak olacak.

Bu amaçla, cluster altında upgrade edilecek ESXi sunucuyu seçip, sağ taraftaki menülerde Updates sekmesine gidip, ATTACH altından Attach Baseline or Baseline Group seçiyoruz.

Hangi baseline’ı ataçlamak istediğimizi seçip ATTACH ile işlemi bitiriyoruz.

Baseline’ımızı ataçladık.

Bundan sonra ESXi sunucumuzu Maintenance mode’a alıyoruz. Biliyorsunuz ki, bakım-update ve upgrade işlemleri yapacaksak, ilgili sunucuyu bakım moduna almamız gerekiyor. Sunucuya sağ tıklayıp Maintenance Mode > Enter Maintenance Mode seçiyoruz. Eğer üzerinde çalışan sanal sunucular varsa, bu komut sonrası otomatik olarak başka ESXi sunucular üzerine taşınmaya başlar bu sanal sunucular.

İsterseniz ilk adım olarak CHECK COMPLIANCE seçebilirsiniz. Sunucu uyumluluk durumu denetlenebilir.

Sonraki adım olarak PRE-CHECK REMEDIATION seçelim.

Bu işlem sırasında neler yapılacağını bildiren bir pencere gelecek karşınıza. DONE ile işlemi bitirelim. İsterseniz sayfayı aşağıya kaydırarak inceleyebilirsiniz.

Sonraki adımda ise ataçladığımız baseline’ı seçip, REMEDIATE komutu ile artık sunucunun upgrade işlemlerini başlatabiliriz.

Son kullanıcı sözleşmesini kabul ederek OK seçiyoruz.

Sunucumuzu seçip REMEDIATE ile işlemi başlatıyoruz.

Tasks penceresinden, işlemin ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz. Zaten başka da yapacak birşeyimiz yok işlem sonuna kadar 🙂

ESXi sunucu upgrade edildikten sonra, otomatik olarak restart edilerek yine maintenance mod’da açılır. Özet bilgilerine baktığınızda, upgrade işleminin başarılı bitmiş olduğunu görebiliyorsunuz.

Sunucuyu maintenance mod’dan çıkaralım. Summary tabından da kontrolleri yapabilirsiniz.

Son olarak upgrade edeceğimiz sunucuya ataçladığımız baseline’ı iptal edelim. Normal update’ler için default’ta gelen baseline’lar kullanılacak çünkü.

DETACH seçtiğinizde, hangi sunucudan iptal edeceğiniz sorulacak. İlgili sunucuyu seçip detach ile işlemi bitiriyoruz.

Tüm işlemlerimiz bu kadar.

En son komut satırı kontrollerini de göstermek istiyorum.

Tüm ESXi sunucularımızın da versiyonları eşitlenmiş oldu. ESXi sunucularımızın, update manager ile upgrade edilmesi işte bu kadar kolay.

Update manager’ın en güzel yanlarından bir tanesi de ESXi sunucuları isterseniz toplu şekilde upgrade ya da update edebilmeniz olacaktır. Tabi ki toplu halde yapacaksanız, bu ESXi sunucular üzerindeki sanal sunucuları taşıyacağınız kaynağınız da olmalı değil mi? J

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen