VMware vSphere ESXi seri numarası öğrenme

Merhabalar,

Bu makalede basit ama oldukça işinize yarayacak bir çözümü paylaşmak istiyorum. Uzak veri merkezinde ya da kendi ortamınızda bulunan ESXi sunucular üzerinde çalışıyorsanız, bu sunucuların seri numaralarını almanız gerektiğinde, donanım üzerinden seri numarasını almada yardımcı olacak kimseniz yoksa, komut satırından da sunucu modelini ve seri numarasını bulabilirsiniz.

Sunucularınızla ilgili destek talebi açmanız gerektiğinde, sizlerden birtakım bilgiler talep edilmektedir. Örneğin, sunucu modeli, sunucu türü ve sistem seri numaranız nedir gibi bilgiler… Arızalı CPU, bellek, disk sürücüsü, SAN adaptörleri ve Ethernet kartı sorunlarını gidermek için bir donanım destek talebi açıyorsanız, en azından sistem seri numarasına sahip olmanız gerekir.

Çok basit birkaç komutla bunları elde edebiliyoruz.

PowerCLI komut satırını kullanacağız. vCenter sunucunuz varsa aşağıdaki komut ile vCenter sunucumuza bağlanalım.

Connect-VIServer -server vCenter_sunucu_isminiz_veya_IP

$donanim adında bir değişken tanımlayacağım ve vCenter altındaki tüm bağlı durumda olan ESXi sunucuların hardware bilgilerini bu değişken içine atacağım. $donanim komutunu uyguladığımızda da elde ettiği bilgileri aşağıdaki gibi ekrana çıktı verecek.

$donanim = Get-VMhost | where {$_.ConnectionState -eq “Connected”} | Get-VMHostHardware

$donanim

4 tane ESXi sunucu buldu.

Her bir donanıma ait daha detaylı bilgileri ise aşağıdaki komut ile alabilirsiniz. Burada $donanim[1],[2],[3],[4] şeklinde tanımlayarak, kaç tane donanım bulduysa o donanıma ait bilgileri daha detaylı görebiliyoruz. Mesela ilk donanımım esx01 olduğu için $donanim[1] olarak kullandım aşağıdaki komutu…

$donanim[1] | fl *

Marka, model, seri numarası, CPU model ve özellikleri, memory slotlar ve kaç network kartı olduğu gibi bilgiler alınmış oldu. İsterseniz biraz filtreleyerek, sadece size lazım olan bilgileri de görebilirsiniz.

$donanim | select VMHost, Model, BiosVersion

$donanim | select VMHost, SerialNumber

Eğer vCenter sunucunuz yoksa ve stand-alone ESXi sunucular kullanıyorsanız, her bir ESXi sunucuya ssh ile bağlanıp aşağıdaki komutları da kullanabilirsiniz.

esxcfg-info | grep serial

esxcfg-info | grep Product

Ayrıca esxcli komutlarıyla da bu bilgileri alabilirsiniz.

esxcli hardware platform get

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen