VMware vSAN disk kapasitesi arttırma

Merhabalar,

VMware Virtual SAN (vSAN) ile ilgili makale serisine başlamıştık. İlk makalelerde vSAN hakkında bilgiler vererek, kurulum ve konfigürasyon adımlarını gerçekleştirmiştik. İlgili makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu makalede ise, disk kapasitesi arttırma ihtiyacınız olduğunda neler yapmanız gerektiğine dair kısa bir bilgi paylaşımı yapacağım.

Kapasite arttırımını 2 şekilde yapabilirsiniz:

  1. Var olan sunucu cluster’ınıza, aynı özelliklerde ve aynı disk kapasiteli yeni bir sunucu konumlandırabilirsiniz. Aynı zamanda işlem gücü de sağlayacaktır.
  2. Cluster altındaki ESXi sunucular üzerine, disk slotu varsa disk ilavesi yapabilirsiniz.

Bu makalede ESXi sunucu üzerine disk ilavesi yaparak anlatacağım. Bu işlemi, sunucuları kapatmadan yapıyorum ve Rescan Storage seçeneği ile, yeni disklerin algılanmasını sağlıyorum. Her sunucu üzerine eşit sayıda ve eşit kapasitede disk taktım.

Daha sonrasında Cluster > vSAN > Disk Management altına baktığımızda, her bir ESXi sunucu üzerinde sonradan taktığım diskleri algıladığını görüyorum. Her sunucu üzerinde 3 disk var ve 2 tanesinin daha önceki konfigürasyonda kullanıldığını görmekteyiz. (Disks in Use tabında)

CLAIM UNUSED DISKS seçerek işleme başlıyoruz. Kullanılmayan diskleri, vSAN cluster’a eklemek için bu seçeneği kullanıyoruz.

Aşağıdaki gibi açılan pencerede Group by Host seçeneği ile filtreleyerek, her bir ESXi sunucu üzerinde hangi diski, hangi amaçla kullanacağımızı daha ayrıntılı şekilde seçebiliyoruz.

Tüm hostlar üzerindeki diskleri capacity olarak belirleyip, var olan vSAN datastore’a kazanılmasını sağlamak için bu şekilde seçim yaptım. Her host üzerinde kaç tane disk dizmişseniz ve kaç tanesini kullanmak isterseniz o şekilde konfigürasyon yapınız. Fakat unutulmaması gereken konu şudur : Daha önceki makalelerimde, vSAN için konfigürasyon gerekliliklerinden bahsetmiştim. Var olan konfigürasyonda kullandığınız cache size, tüketilmesi beklenen tahmini disk alanının en az %10’u kadar olmalıdır. Yani yaptığınız disk ilavesiyle kapasiteniz ciddi oranda artacaksa ve bu yeni kapasite değeri, cache size olarak ayırdığınız disk alanının %10 altında bir değerde kalmasına neden olacaksa ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Buraya dikkat lütfen…

İlerleyen makalelerde Cache Sizing konusunda da bilgiler aktaracağım. Şimdilik sorun yok işlemimize devam edebiliriz. 🙂

Create seçeneği ile, kullanılmayan diskleri, alanımıza dahil ediyoruz. İşlem sonunda kapasiteye dahil edilecek alan özetini mavi alan olarak işaretlediğim bölgede göreceksiniz.

İşlem bitti.

Disk Management altında tüm disklerin kullanıldığını gördük.

Datastore’lar altında da var olan kapasitenin arttığını göreceksiniz.

Kapasite arttırımında farklı yöntemler de var. Yeni eklediğiniz disklerle, disk grubu oluşturarak, hata tölerans metodu da farklı olacak şekilde mimarilerle, cluster kapasite arttırımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilerleyen makalelerimde de sırasıyla bahsedeceğim.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen