VMware vCenter Server Appliance VCSA 7.x Komut Satırından Domain’e Dahil Etme

Merhabalar,

Daha önce yayınladığım bir makale içinde bulunan ve bloğumda ayrı bir başlık olarak da bulunmasını istediğim bir konuyu, sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. O makalede, başka bir sorunun çözümünde, biraz da gölgede kalabilecek bir durumda olduğu için, ayrı bir başlık altında bulunmasında da fayda gördüm.

Problem çözümüne yönelik olan bir önceki makaleyi, aşağıdaki linkten de inceleyebilirsiniz.

VMware vCenter Server Appliance 7.x sunucumuzu, komut satırından domain’e dahil etme (Command Line Active Directory Domain Join)  işlemini gerçekleştireceğiz. Devam niteliğindeki makalemiz ise komut satırından Identity Source olarak nasıl ekleyebileceğimize yönelik olacaktır.

Hemen işlemlerimize başlayalım. VCSA sunucumuza SSH bağlantısı kuruyoruz ve aşağıdaki komutu, kendi ortamımıza göre düzenliyoruz.

/opt/likewise/bin/domainjoin-cli join Domain-ismi Domain-Admin-User

/opt/likewise/bin/domainjoin-cli join isleyen.net yusuf.admin

Komutu uyguladıktan sonra Domain admin password sorulacaktır. Doğru girildiği takdirde SUCCESS ifadesini göreceğiz.

Yaptığımız işlemin sonucunu görmek ve sunucunun domain üyeliğini sorgulamak isterseniz, aşağıdaki komutu kullanılabilirsiniz.

/opt/likewise/bin/domainjoin-cli query

Gördüğüniz gibi isleyen.net domain’ininde, vCenter ismindeki sunucumun computer hesabı oluşturuldu ve ilgili OU altında konumlandırılmış olduğunu da teyit etmiş olduk.

vCenter sunucunuzu bu işlemler sonrasında restart edip, Identity Source olarak ekleyerek kullanıcılarınıza, vCenter üzerinde yetkilendirmeler yapabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen