VMware vCenter Server Appliance VCSA 7.x Certificate Manager Problemi

Merhabalar,

Bir VCSA 7.x probleminin daha çözümüne yönelik kısa bir çözüm yazısını paylaşmak istiyorum. Daha önce de dediğim gibi verdiğim her danışmanlıkta veya her update tarzı bir çalışmada, VCSA 7 versiyonlarında çok fazla problem görmekteyim. Bu çözümlerin de detaylarını bloğumda bulabilirsiniz.

Bu çözüm yazımda ise certificate manager ile ilgili yaşama ihtimaliniz olan bir sorunun çözümüne yer vereceğim. Bazen vCenter sertifikalarını güncellemeniz, yenilemeniz veya resetlemeniz gerekebilir. Bu işlemleri komut satırından da yapabilmektesiniz. İlgili komutumuz, aşağıda verdiğim lokasyonda bulunmaktadır.

/usr/lib/vmware-vmca/bin/certificate-manager

Bu komut uygulandıktan sonra, kullanabileceğiniz hangi seçeneği seçerseniz seçin aşağıdaki gibi bir uyarı mesajını görmektesiniz.

“Certificate Manager tool do not support vCenter HA systems”

Böyle bir problem yaşıyorsanız, çok kısa bir yöntemle /var/tmp dizini altında vmware adında bir dizin oluşturarak çözebilirsiniz.

mkdir /var/tmp/vmware

Sonrasında certificate manager komutunu tekrar uyguladığınızda, artık o hatayı almadığınızı göreceksiniz. Sertifikalarınızla ilgili işlemlerinizi artık gerçekleştirebilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen