VMware vCenter Partition Extend

Merhabalar,

Bu makalemde, VMware vCenter Appliance sunucunuzu upgrade ederken alabileceğiniz bir hatayla ilgili bilgilerimi aktarmak isterim. Malumunuz, vSphere 7.0 versiyonu yakın bir zaman önce duyuruldu ve yayınlandı. Dolayısıyla upgrade çalışmaları da birçok firmanın gündemine gelmiş durumda. Upgrade işlemleri aslında çok basit, ama alacağınız hatalar da olabilecektir. Bu makalede, en çok alabileceğiniz hatalardan birine değineceğim. Aldığım hata, “Insufficient space on the source export partition ‘/’ to accommodate all the data for upgrade data option ‘core’. Required: 5.93 GB, current: 4.8 GB Resolution

vCenter Root partition genişletme

Upgrade aşamasında, disk hatası olarak, yüksek ihtimalle root partition’da yer azaldığına ya da kalmadığına dair hata olacaktır. Ben de bu makalede, root partition’ın nasıl extend edileceği konusundan bahsedeceğim.

Öncelikle vCenter Appliance sunucuya, ssh ile bağlanarak disk kullanımlarını kontrol edelim.

df -h

Bahsedeceğim hata, /dev/sda3 partition ile alakalıdır. Aşağıdaki çıktıda, şu an için bir sorun yok gibi görünse de upgrade işlemine başladığınızda, bu sunucudan yeni sunucuya gönderilecek, var olan konfigürasyon paketlenirken, yer olmadığına dair hata alabilirsiniz. Bu elbette sizin ortamınızın büyüklüğüyle, event ve taskların da export edilmek istenmesiyle alakalı bir durum.

Hangi diskin, hangi amaçla kullanıldığını daha detaylı görmek için ise, aşağıdaki komut oldukça yardımcı olacaktır.

df -h; lsblk; lsscsi

Bu komutla da /dev/sda3’ün root partition olduğunu görebiliriz. Hangi disk için sorun yaşarsanız yaşayın, bu makaledeki yöntemle, ilgili diskin kapasitesini genişletebilirsiniz.

Adım 1 : vSphere Client ile disk kapasitesini arttırma

İlk adımımız bildiğiniz gibi vSphere Client ile, yer kalmayan diskin kapasitesini arttırmaktır. Fakat vCenter Appliance sunucumuzun özelliklerine girdiğimizde birçok disk olduğunu görüyoruz. Hangisini genişletmemiz gerekiyor? Yukarıdaki çıktılar bu konuda yardımcı olabilir. Arayacağımız disk 12 GB’lık disk olacak. Bunun karşılığı, vCenter Appliance sunucu disklerinden Hard Disk 1 olmaktadır.

Hard Disk 1 kapasitesini, kendi ortamım için öncelikle 20 GB’a yükseltiyorum. Eğer bu sunucunun üzerinde snapshot varsa, disk kapasite kısmını gri görürsünüz ve değer girişi yapamazsınız. Öncelikle snapshot’ı silmeniz gerekmekte…

Aşağıdaki komutla sda diskinin kapasitesine baktığımızda henüz genişlemediğini görmekteyiz.

fdisk -l /dev/sda

Bu işlemden sonra vCenter Appliance sunucuyu restart edelim.

Adım 2: Partition genişletme işlemi

Restart sonrası aynı komutla baktığımızda, sda3 partition kapasitesinin 20 GB olduğunu görüyoruz. Fakat işletim sistemi içinden, bu genişletme işlemini yapmadığımız için GPT PMBR size mismatch gibi bir uyarı görüyoruz.

Bu adımda bir snapshot almanız iyi olacaktır.

Artık diskimizi, işletim sistemi içinden de genişletebiliriz. Aşağıdaki komutu uygulamanız yeterli olacaktır.

/usr/lib/applmgmt/support/scripts/autogrow.sh

Tekrar bir kontrol yapalım.

df -h; lsblk; lsscsi

İşlem başarılı görünmekte. Tüm işlemlerimiz bu kadar.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen