Veeam Backup&Replication v10 versiyonuna upgrade nasıl yapılır?

Merhabalar,

Şubat ayı içinde ilk Veeam v10 Teknik Eğitimini de düzenlemişken, hemen Veeam 9.5 versiyonumuzun da nasıl upgrade edileceğine dair makalemi yazmak istedim. Eğitimin konularından biri de buydu zaten. 🙂 Kullanıcılar, kendi ortamlarında kullandıkları Veeam yedekleme sisteminin upgrade işlemlerini, öncelikle bu Veeam eğitim ortamındaki sistemleri üzerinde uyguladılar, sonrasında da gerçek şirket ortamlarında upgrade işlemlerini yapar durumda oldular böylece.

İşlemler zaten çok basit, dilerseniz hızlıca başlayalım.

Öncelikle Veeam yedekleme sisteminiz sanal ortamdaysa, aksilik durumlarına karşı “snapshot” alarak hızlı geri dönüşümüzü garanti edelim.

Sonrasında sunucuya yeni Veeam Backup&Replication v10 ISO medyasını mount edelim.

Setup dosyasını Run as Administrator olarak çalıştıralım. Karşımıza aşağıdaki gibi kurulum konsolu gelecek. Yapacağımız iş gayet basit, sadece Upgrade seçeceğiz.

V10 için .NET Framework 4.7.2 gerekmekte ve yüklemek için OK tuşuna basılması isteniyor. Böylece medya içinden kurulumu yapılacak.

Kurulum işlemi başladı.

.NET Framework yüklemesi bittikten sonra sunucumuzu restart ediyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra, Upgrade işlemi otomatik olarak devam edecektir. Tekrar mount ettiğiniz ISO dosyasına gidip setup çalıştırmanıza gerek kalmıyor.

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Daha önceki versiyona ait bulunan kayıtlar aşağıdaki gibi görünüyor. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 versiyonu algılanmış durumda ve bu versiyondan yükseltme işlemi yapılacak.

Next ile devam ediyoruz.

Lisans dosyanız varsa bu adımda girişini yapabilirsiniz. Eğer lisans girmezseniz Community Edition olarak devam edecek ve sadece 10 adet sunucu yedeklemesi yapabiliyor olacaksınız. Lisans girişini daha sonra da yapabilirsiniz.

Eğer lisanslı şekilde zaten kullanıyor durumdaysanız, var olan lisansınızı da otomatik olarak upgrade edebilirsiniz. Lisans upgrade işlemini, bu makalenin son adımlarına doğru, lisans giriş adımlarında bulabilirsiniz.

Next ile devam ediyoruz.

Service Account olarak önerilen, Local System account kullanılmasıdır. Fakat siz başka bir account ile de Veeam Backup&Replication servislerinin çalışmasını yönetebilirsiniz.

Önerilen olarak bırakıyorum ve Next ile devam ediyorum.

Veeam Backup&Replication database için SQL instance belirlememiz gerekiyor bu adımda da. Daha önceki kurulumdan gelen instance seçerek Next ile devam ediyorum.

Seçtiğimiz database’in konfigürasyon database olduğunu ve bunu seçmemiz halinde otomatik olarak upgrade edileceğini belirten uyarıyı Yes seçerek devam ediyoruz.

Normalde upgrade işlemi, sadece backup sunucu üzerinde yapılıyor. Bu kutucuğu işaretlemezseniz, tüm remote component’leri sizin manual olarak upgrade etmeniz gerekecek. Bundan dolayı, otomatik remote component update için kutucuğu işaretleyip Install ile işlemi başlatıyoruz.

Ve yükleme işlemi başladı.

Servisler start ediliyor.

Yeni versiyon yükleme işlemi başarılı şekilde bitti. Finish ile bu pencereyi kapatabiliriz.

Veeam Backup&Replication konsolunu açalım.

Ve karşımızda yeni versiyon, aslında arayüz olarak diğerlerinden hiçbir farkı yok.

Lisans girişi yapmadıysanız, sol üst taraftaki ok tuşuyla License seçeneğine geliyoruz.

Açılan pencerede Install seçeneği ile, Veeam Backup&Replication v10 lisansımızı seçip, lisans yükleme işlemini tamamlıyoruz.

Eğer daha öncesinden gelen v9.5 lisansınız varsa, bu penceredeki Update Now seçeneği ile, var olan lisansınızı otomatik olarak v10 lisansına yükseltebilirsiniz.

Upgrade işlemlerimiz bu kadar.

Şunu da hatırlatmakta fayda var : Eğer siz Disaster Site tarafına herhangi bir replikasyon yapıyorsanız ve orada da bir Veeam yedekleme sunucunuz varsa, karşı taraftaki sunucu üzerinde Veeam konsoluna giderek, yükseltme işlemini yaptığınız veeam sunucu bilgilerini Rescan etmeniz iyi olacaktır. Böylece karşı taraf, upgrade edilen bölgedeki değişimlerden de haberdar olacaktır.

Yeni versiyona upgrade işlemi bu kadar. Eğer backup job’larınızda ya da replikasyon job’larda eksiklik/problem yoksa, kısa süre sonra, aldığınız snapshot dosyasını da silmeyi unutmayınız. 🙂

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen

One Reply to “Veeam Backup&Replication v10 versiyonuna upgrade nasıl yapılır?”

  1. Emeklerine sağlık kardeşim. Gene eksiksiz ve net bir makale olmuş

Comments are closed.