Ubuntu Server 18.x/20.x root Password Reset

Merhabalar,

Bloğumda, günlük hayatta en çok karşılaşılan konulara yer vermeye devam ediyorum. Linux sunucularda en çok karşılaşılan problemlerden biri de kullanıcı parolalarının unutulmasıdır. Eğer yetkili bir kullanıcınız varsa, bu parolaları resetlemek oldukça kolay. Fakat, eğer yetkili kullanıcı parolanızı unutmuşsanız, ne kendisi için ne de başka kulanıcılar için parola resetleme işlemi yapamazsınız. Bu durumda, recovery mod ile sunucuyu açıp, istediğiniz kullanıcı parolasını resetlemeniz gerekiyor.

Bu makalede de Ubuntu sunucular üzerinde hem root hem de başka bir kullanıcı için parola resetleme işleminin nasıl yapılabileceğini inceleyeceğiz. Böylece, en çok kullanılan linux dağıtımları için bu işlemlerin nasıl yapılacağına dair serileri de blog üzerinde zenginleştirmiş oluyoruz.

Diğer Linux versiyonları için yazdığım makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

şimdi işlemlerimize başlayalım. Ben bu işlemleri Ubuntu 20.x sunucu üzerinde gerçekleştiriyorum. Önceki versiyonlarda da kullanabilirsiniz.

Problemimiz şu olsun : isleyen adında bir kullanıcım var ve ne yapsam parolasını hatırlayamıyorum. 🙂

Böyle bir durumda sunucumuzu recovery mod’da açacağız. Bunun için sunucuyu reboot ediyoruz.

Ubuntu sunucularda grub menüye, açılış sırasında SHIFT tuşunu basılı tuttuğumuz zaman ulaşabiliyoruz. Sunucu reboot edildiğinde SHIFT tuşunu basılı tutalım ve grub menüyü yakalayalım…

Menü geldiğinde Advanced options for Ubuntu seçeneği ile devam edelim.

Sonrasında, recovery mode yazılı olan seçenekle devam ediyoruz.

Gelen menüden, root seçiyoruz. Alt kısımda Press Enter for maintenance ifadesini görmektesiniz. Tekrar Enter tuşuna basıyoruz.

İsterseniz ctrl+d tuş kombinasyonuyla da devam edebilirsiniz.

Komut satırına düşmüş olacaksınız. Ardından aşağıdaki komutları uyguluyoruz. Ben hem root parolasını hem de isleyen kullanıcısının parolasını resetlemek istiyorum. Komutları uygulayıp sunucuyu reboot ediyoruz.

mount -o remount,rw /

passwd root

passwd isleyen

reboot

Sunucumuz reboot olduktan sonra, isleyen kullanıcısıyla login olabiliyoruz.

Aynı şekilde root kullanıcısıyla da denediğimizde, başarılı şekilde login olabilmekteyiz.

Ubuntu sunucular üzerinde kullanıcı parolası resetleme işlemleri de bu adımlardan ibarettir..

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen