Oracle Linux 8.x root password reset

Merhabalar,

Sistem yöneticilerinin çokça canını sıkan durumlardan biri de, unutulan ya da başkası tarafından kurulmuş olan ve kimsenin bilmediği local administrator parolalarıdır. Ayrıca bu parolalar, başka sistem yöneticileri tarafından da değiştirilmiş olabilir. Her ne olursa olsun, böyle bir durumla karşılaştığınızda çok basit bir yöntemle bu parolaları nasıl resetleyebileceğiniz konusuna değinmek istedim.

Oracle linux serisine başlamıştık. İlk kurulum makalemi de yakın bir zaman önce yayınladım. Kurulum yapılır da root password resetleme konusu olmaz mı diye düşünerek, root hesabının parolasının nasıl resetleneceğine dair bu makaleyi hazırlamaya karar verdim.

Oracle linux’un da Redhat / CentOS üzerindekine benzer bir resetleme işlemi olacak. Daha önceki makalelerimi de inceleyebilirsiniz. Şimdi hızlca işlemlerimize başlayalım.

Oracle 8 Minimal Kurulum Kullanıyorsanız

Oracle linux sisteminiz, minimal kurulum yapılmışsa, bu başlık altındaki adımları uygulayınız.

Sunucu açıksa restart ederek işleme başlıyoruz. Eğer kapalı durumdaysa da PowerOn duruma getiriyoruz. Aşağıdaki ekran çok hızlı şekilde geçebilir, o yüzden tuşa basamazsanız, sunucuyu yeniden restart ediniz. Genelde ok tuşları veya diğer tuşlardan herhangi birine bastığınızda bu ekran sabit hale geliyor.

Açılış ekranını gördüğünüzde “e” tuşuna basıyoruz.

Düzenleme parametreleri geldiğinde, linux ile başlayan ve quiet ile biten satırın en sonuna, rw init=/bin/bash parametresini ekliyoruz.

rw init=/bin/bash

Bu parametreleri ekledikten sonra Ctrl+x tuşlarına birlikte basarak, bu parametrelerle başlaması için komut veriyoruz. Sunucu tamamen açılmayacak ve aşağıdaki gibi komut satırına düşecek.

passwd komutuyla root password değiştirebiliriz.

passwd

bu komuttan sonra da aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

touch /.autorelabel

Sonrasında ise sunucumuzu restart komutu veriyoruz.

/usr/sbin/reboot -f

Sunucu restart olduğunda, açılış sırasında relabel işlemini yapacaktır. Disk boyutuna göre değişen bir süre olacaktır.

Oracle 8 Desktop Kurulum Kullanıyorsanız

Desktop ortamı ile kurulmuş bir Oracle 8 linux sistemi kullanıyorsanız, aşağıdaki makaleye göre password resetlemesi yapabilirsiniz.

Tüm işlemler bu kadardır. Normal login ekranı karşınızda belirdiğinde, yeni parola ile giriş yapabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen