System Information Konsoluna Kurumsal Logo Ekleme

Merhabalar,

“GPO örnekleri” başlığı altında, kurumsal bir ortamda karşınıza çıkabilecek birçok Group Policy örneğini ele alarak sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu vesileyle, eski ya da yeni bilgi olmasına bakmaksızın, hem bu işe yeni başlayan arkadaşlara farklı bir bakış kazandıracak, hem de uzmanlık seviyesinde olan profesyonel arkadaşlarıma yararlı olabilecek, GPO örneklerini paylaşacağım.

Bu makaledeki konumuz ise, domain içindeki tüm sunucu veya son kullanıcı makinelerimizde, şirket logomuzun görünmesini nasıl sağlayabileceğimiz konusu. Bunun için tabi ki bir logo ve buna yönelik bir GPO oluşturmak gerekecek 🙂 hazırsanız başlayalım.

Öncelikle Active Directory Domain Controller üzerinde “Group Policy Management” konsolunu açalım.

Şirket içindeki tüm sunucu ve PC lerin bu GPO’dan etkilenmesini istediğimiz için, ya yeni bir GPO oluşturamalıyız ve isleyen.net root altına linklemeliyiz ya da var olan Default Domain Policy altından bu ayarı yapmalıyız. Ben bu ayarı yaparken hem yeni bir GPO nasıl oluşturulur hem de istediğimiz OU’ya bu GPO nasıl linklenir göstermek adına, yeni bir GPO oluşturarak yapacağım. GPO’nun adı, “Kurumsal Logo” olsun.

Group Policy Object üzerinde sağ tıklayıp, New seçeneği ile yeni bir group policy objesi oluşturuyoruz. Policy ismini belirtip Ok ile devam ediyoruz.

Group Policy objesi oluşturuldu.

Oluşturduğumuz GPO’nun ayarlarına geçmeden önce, registry altında Logo adında bir anahtar oluşturacağız. Biz bu işlemleri DC üzerinde yapacağız.
Başlat-çalıştır’ a regedit yazarak kayıt defterine ulaşalım.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OEMInformation yoluna ulaşarak Logo adında Registry String oluşturalım.

OEMInformation üzerinde sağ tıklayarak New > String Value seçerek Logo ismini veriyoruz.

Henüz bir değer girmiyoruz bunun anahtar için.

Artık GPO ayarlarına geçebiliriz. Az önce oluşturduğumuz Kurumsal Logo adlı yeni GPO üzerine sağ tıklayarak edit seçelim.

Bu GPO’nun tüm bilgisayarlara etki etmesini istediğimiz için Computer Configuration altında yapılandırmamız gerekmektedir. Computer Configuration > Preferences > Windows Settings altında Registry üzerine sağ tıklayarak New > Registry Wizard seçiyoruz.

Local Computer seçerek Next ile devam ediyoruz.

Az önce registery üzerinde oluşturuğumuz “Logo” anahtarını burada tanımlayacağız. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OEMInformation yolunu işaretleyerek burada görülen Logo anahtarını işaretliyoruz ve Finish ile bu adımı bitiriyoruz.

Sağ taraftaki menüde daha rahat işlem yapabilmek için, standart görünümü seçebilirsiniz.
Sol taraftaki menüde, oluşturduğumuz bu registery değerini expand edelim. Sağ tarafta Logo anahtarını göreceğiz.

Sağ taraftaki menüde, logo anahtarına çift tıkladığımızda konfigüre edebilir hale geleceğiz. Logomuz .bmp uzantılı olmak zorunda ve boyutları max. 120×120 pixel ya da daha düşüğü olmalı. Logo resmimi, Netlogon paylaşımı içine kopyaladım. Sizler isterseniz kendi oluşturduğunuz \\Server\Share\Logo.bmp gibi bir paylaşımı da tanımlayabilirsiniz.

Action : Update
Key path : HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OEMInformation\logo
Value Data : \DC2019\Netlogon\logo.bmp

Şeklinde tanımlarımı yaparak Apply > Ok seçerek işlemi bitiriyorum.

Bu işlemler bittikten sonra, Group Policy Management Editor’ü kapatarak Group Policy Management konsolunu refresh ediniz.

Şimdi sırada, oluşturduğumuz bu GPO’yu, domain içinde nereye uygulamak istiyorsak oraya linkleme işlemi var. Ben tüm domain’e etki etmesini istediğim için, en tepede isleyen.net üzerine sağ tıklayarak “Link an Existing GPO” seçiyorum. Sonra da Kurumsal Logo adlı GPO’yu seçip Ok ile işlemi tamamlıyorum.

Son olarak komut satırından gpupdate /force komutunu çalıştırarak bu GPO’nun uygulanmasını sağlıyoruz.

Şimdi bu GPO’nun çalışıp çalışmadığını kontrol edelim.

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp, sistem özelliklerini görüntüleyelim.

Gördüğünüz gibi GPO sağlıklı şekilde çalışıyor. Additional Domain Controller da kurmuştuk. Hemen onu da kontrol edelim.

ve işlem başarılı görünüyor.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen