RHEL 8/CentOS 8 Minimal Kuruluma Gnome Desktop GUI Yüklenmesi

Merhabalar,

Redhat/CentOS kurulumunu ilk defa yapan arkadaşlar, kurulum sonrası simsiyah bir ekranla karşılaşabilirler 🙂 Bazen de minimal kurulumu, bilerek ve isteyerek de yapmış olabiliriz. Bir sebepten dolayı da, artık grafik arabirimde çalışmak istemiş olabiliriz. Komut arayüzü, kurumsal kullanımların dışında kullanım amacı güdenler için oldukça sıkıcı olacaktır. Son kullanıcı deneyimini de yaşamak isteyenlere, sistemlerini yanlışlıkla minimal kurmuşlarsa, daha sonradan nasıl grafik arabirime geçeceğinin de yanıtını vermiş olacağım.

İşte bu makalede, minimal kurulmuş bir linux işletim sistemine, grafik arayüzünün nasıl yükleneceğini aktaracağım.

Grafik modu elde etmek için CentOS 8 / Redhat Enterprise Linux 8 üzerine GNOME masaüstü paketleri kurmanız gerekir. Şimdi bunun nasıl olacağını görelim…

Kullandığım sunucu CentOS 8 Minimal. Yapacağımız işlemler aynı zamanda hem Redhat hem de CentOS işletim sistemlerinin hemen hemen tümünde geçerli olabilecek işlemler.

SSH ile sunucumuza bağlanıyoruz.

İlk olarak, CentOS 8 / RHEL 8 için mevcut paket gruplarını listeleyin.

yum group list

Bizim ilgilendiğimiz seçenek “Server with GUI” seçeneği olacak.

Şimdi bunu yükleyelim.

yum groupinstall -y “Server with GUI”

Bu işlem yapılırken, internet bağlantısı aranacak ve aşağıda görüldüğü gibi yaklaşık 790 MB boyutundaki kurulum paketleri download edilecek. İnternet hızınız yeterli değilse ya da bu işlemleri daha hızlı yapmak isterseniz, local repository oluşturarak, kurulumu yaptığınız ISO/DVD medyası kullanılarak da yükleme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yapmak isterseniz aşağıdaki makalemi de incelemenizi tavsiye ederim.

Eğer hızlı bir bağlantınız varsa paketleri download ederek de devam edebilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra, sistemin grafik modunda önyüklenmesi için, GUI’yi varsayılan olarak etkinleştirmek üzere aşağıdaki komutu verin.

systemctl set-default graphical

Grafik moduna geçmek için sistemi yeniden başlatın.

Sanraki açılışta, welcome ekranı sizi karşılayacak. Next seçeneği ile diğer adımları takip ediniz.

Login ekranı geldiğinde, kullanıcınızla login olabilirsiniz.

CentOS 8 grafik ortamında artık çalışabiliriz.

GNOME GUI’yi CentOS 8 / RHEL 8’e başarıyla yüklemiş olduk.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen