Linux shell ile dizin ve dosya boyutları nasıl görülür?

Merhabalar,

Bu makalemde, Linux ortamlarda disk kullanım durumunu kontrol edebilmek için bazı pratik bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Disk bölümünüz çok fazla disk alanı tüketiyorsa, ancak bunun nereden geldiği hakkında hiçbir fikriniz yoksa nasıl bir yol izlersiniz? Elbette bazı dahili komutlar bulunmaktadır ama bunlarda alt dizinleri, alt dizin boyutlarını vs göremeyebilirsiniz. Bundan dolayı daha pratik olacağını düşündüğüm NCDU programcığını kullanmanızı tavsiye edebilirim.

NCDU, bir tree altında, boyutları da dahil olmak üzere tüm klasörleri listeleyen bir yardımcı programdır. Yardımcı program NCurses ile yazılmıştır. Bu yardımcı programın adı bu yüzden: NCurses Disk Usage kısaltması olan ncdu olarak belirlenmiş.

İsterseniz hızlıca başlayalım. Ben bu uygulamayı CentOS 8 üzerinde kullanacağım. Fakat başka linux distrolarda da ilgili yazılımı, ilgili repolar ile sağlayabilirsiniz.

Default linux kurulumunuzda bu program bulunmadığı için öncelikle bunu yüklemekle başlayabiliriz. Epel repo altında bu programı bulabilirsiniz. Eğer sisteminizde epel yüklü değilse, aşağıdaki komutla öncelikle epel yükleyiniz.

dnf install -y epel-release

Daha sonra da ncdu programını yükleyelim.

dnf install -y ncdu

Şimdi nasıl kullanılacağına bakalım. Örneğin / dizininde ncdu komutunu uygulayalım.

ncdu

Bakınız / dizini altındaki tüm alt dizinleri ve boyutlarını gösteriyor.

Örneğin /usr dizini içeriğini, alt dizinleri ve altdizinlerin boyutlarını görmek için ise, komutu aşağıdaki gibi uygulamanız yeterlidir.

ncdu /usr

İstediğiniz herhangi bir path için de bu komutu kullanabilirsiniz.

ncdu /usr/share

q tuşu ile listeden çıkış yapabilirsiniz.

Bu programın avantajı, yüksek kapasitelerden düşük kapasitelere doğru sıralı şekilde vermesi ve biraz daha görsel olarak rahat anlaşılabilmesini sağlamak olacaktır. Aslında amacımız, tamamen pratik kullanımlar elde etmek…

Eğer bu programcığı kullanmak istemezseniz genel olarak du komutu da size birtakım çıktılar verecektir. Fakat çok düzenli olmayacağını da belirteyim. Bazı parametrelerle daha düzenli olmasını da sağlayabilirsiniz.

du -h /usr/share/

Hangisi size daha kullanışlı geliyorsa, istediğiniz bir tanesini kullanarak, sistem diskiniz üzerindeki kapasite kullanımlarını kontrol edebilir ve yer açmanız gerektiğinde, bu şekilde ilgili işlemleri yapmak üzere fikir sahibi olabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen