Domain Admin Password nasıl kırılır?

Merhabalar,

Şöyle bir senaryoyla güne başladığınızı düşünün. Domain Admin password oluştururken ya da klavyenin azizliğine uğrayıp TR-ENG ayarlarının değişmesi sonucu, belirlediğiniz admin password ile sisteme giriş yapamıyorsunuz. Ya da uyguladığınız bir policy dolayısıyla domain admin hesabınız kilitlendi diyelim… Bu durumda ne yapardınız? ya admin yetkisine sahip birinin gelip sizi kurtarmasını beklersiniz, ya da bu admin şifrenizi değiştirmenin yollarını ararsınız… 🙂

Ben bu makalemde, en az bir kere bile başınıza gelme ihtimali bulunan bu durumu nasıl çözeceğinizi ve Domain Admin hesabınızın nasıl resetleneceğini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle, Domain Controller sunucumuzun kapanması gerektiği için bu işlemi mesai dışı saatlerde, planlı kesintiler kapsamında yapmanız uygun olacaktır.

Domain Controller sunucumuzu restart edip, işletim sistemi hangi versiyon ise o sistemin medyası ile başlatıyoruz. Bendeki 2008 R2 sunucum üzerinde bu işlemi anlatacağım fakat diğer işletim sistemleri için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

2008 R2 medyasından boot olacak şekilde sistemi açtığımda, medyadan kurulum için tuşa basmanız istenir ve herhangi bir tuşa basarsanız sanki ilk defa kurulum yapıyormuşsunuz gibi kurulum başlangıç ekranı karşınıza gelir. Next ile devam ediyoruz.

Repair your computer seçeneğine tıklıyoruz.

İlk seçeneği işaretleyip, işletim sisteminin yüklü olduğu bölümü de seçerek, Next ile devam ediyoruz.

Command Prompt seçerek, komut satırının açılmasını sağlıyoruz.

Komut satırı açıldığında, işletim sisteminin yüklü olduğu disk üzerinde Windows\System32 dizinine geçiş yaparak aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

C:\Windows\System32> Move Utilman.exe Utilman.exe.bckp

C:\Windows\System32> Copy Cmd.exe Utilman.exe

Komut başarılı uygulandıktan sonra, bu komut satırını kapatarak Restart seçeneği ile sunucuyu yeniden başlatın. Kurulum medyasını sunucudan çıkartmayı unutmayınız.

Sunucu açılıp login ekranı geldiğinde Windows+U tuşlarını kullanarak komut satırının açılmasını sağlayalım ve aşağıdaki komutu uygulayalım.

C:\Windows\System32> Net User Administrator Yeni_Sifre

Ben burada yeni şifre olarak Qwer1234 belirlemiş oldum. Siz de yeni şifrenizi belirleyin.

Komut başarıyla uygulandığında bu komut satırını kapatarak yeni şifremiz ile login olabiliriz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen