VMware vSphere Web Client Session Timeout süresini değiştirme

Merhabalar,

Yayınladığım makalelerin büyük bölümünde, salt teknik işlerle ilgili konular aktardığımı farkettim. Fakat bunun dışında bazı pratik bilgilere de yer vermem gerektiğini düşündüğüm için bazı makalelerim pratik bilgilerle ilgili olacak. Bu makale de bu örneklerden biri olacaktır.

VMware sanallaştırma altyapısını yönetmek üzere, vSphere web client ile login olduğumuzda, hiçbir işlem yapmadığımız durumda, belli bir süre sonra sistem otomatik olarak bizi logoff yapar. İlgili değeri değiştirerek, ne kadar zaman sonra bağlantımızın zaman aşımına uğrayacağını belirleyebiliriz. Böylece, sistemle ilgilenmediğimiz durumlarda, kullanıcının istediğimiz süre sonra logoff edilmesini sağlayabiliriz.

Default değeri 120 dk yani 2 saattir. Bu değer, VMware vCenter Server Appliance 6.x (VCSA 6.x) versiyonlarında  /etc/vmware/vsphere-ui/ dizini altında bulunan webclient.properties dosyasında tanımlanmıştır.

Şimdi bu değerleri nasıl değiştirebileceğimizi inceleyelim.

Öncelikle vCenter Appliance sunucumuza SSH bağlantısı yapalım. Komut satırına ulaşabilmemiz için shell komutunu yazıyoruz.

İlgili parametremizi ve default değerini kontrol edelim.

cat /etc/vmware/vsphere-ui/webclient.properties

session.timeout değeri 120 olarak tanımlı. Bu değer, dakika cinsinden verilmektedir. Yani Buradaki süre 2 saat… İstenilen değeri yazmak için, vi komutunu kullanarak bu dosyayı düzenliyoruz.

vi /etc/vmware/vsphere-ui/webclient.properties

İlgili satıra gelip “i” tuşuna bastığımızda, insert moda geçiyoruz ve ilgili değeri değiştirebiliyoruz. Örneğin 60 dk olarak değiştirelim.

Değer olarak 60 yazıyoruz ve esc tuşuna basarak insert moddan çıkıyoruz. Artık herhangi bir tuşa bastığımızda dosyaya yazmayacak. Kaydedip çıkmak için :wq ile dosyayı kaydedip çıkıyoruz. Linux bilenler için vi kullanımını, detaylı anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum.

NOT: Eğer kullanıcının, hiçbir zaman logoff edilmesini istemiyorsak ve web client bağlantısının sürekli açık olmasını istiyorsak, session.timeout = 0 (Sıfır) yapılması gerekmektedir. Fakat güvenlik gereksinimleri dolayısıyla, bu önerilmemektedir.

Sonrasında web client servisini restart etmemiz gerekmektedir.

vCenter Server Appliance 6.0 sunucularda:

Flash-based Web Client servisleri için kullanılacak komutlar:

service-control –stop vsphere-client

service-control –start vsphere-client

HTML5 vSphere Client servisleri için (6.5 ve sonrası)

service-control –stop vsphere-ui

service-control –start vsphere-ui

Benim vCenter Appliance versiyonum 7.0. Dolayısıyla, HTML5 için olan aşağıdaki komutları kullanıyorum.

service-control –stop vsphere-ui

service-control –start vsphere-ui

Eğer bu işlemi grafik ortamdan yapmak isterseniz de aşağıdaki gibi ilerlemeniz gerekiyor.

vCenter sunucu seçiliyken, sağ tarafta Configure > Settings > General sekmelerini takip ettiğimizde vCenter Server ayarlarına ulaşıyoruz. Burada Timeout settings ayarını değiştirmemiz gerekiyor.

Edit settings ile ayarlara girdiğimizde Timeout settings değerini değiştirip, yukarıdaki gibi ilgili servisi restart etmemiz gerekiyor.

Tüm işlemlerimiz bu kadar.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen