VMware vSphere ESXi 6.x-7.x Evaluation Lisans Resetleme

Merhabalar,

Bu makalemde, VMware vSphere deneme süresinin nasıl resetleneceği hakkında bilgiler aktaracağım. Bazen vSphere ESXi sunucunuzu, standart 60 günden daha uzun bir süre Evaluation modunda çalıştırmanız gerekebilir. Bunun nedeni, kapsamlı sistem testleri, projenizin beklenmeyen nedenlerle gecikmelere girmesi ya da lisans siparişi verdiyseniz, henüz lisansınızın size ulaşamaması olabilir. Başka bir neden de, satın alma talebinizin henüz cevaplanmaması da olabilir.

Süre bittiğinde ise, sıfırdan kurulum yapmak, tüm ayarları yeniden yapmak, storage ve network konfigürasyonlarını, sıfırdan kurduğunuz ESXi üzerinde yeniden aktarmak, zaman kaybına neden olmaktadır.

Dolayısıyla bu tip vakit kayıplarını önlemek için, evaluation modunu resetlemek isteyebilirsiniz.

Neyse ki, yapılandırmayı ve mevcut sanal makineleri kaybetmeden, evaluation lisansı sıfırlamanın bir yolu var. Yapılacak işlemler güvenlidir ve çalışan sanal sunucularınız bile çalışmaya devam edecektir. Tek etkisi, ESXi sunucu üzerindeki vpxa servisini restart edeceği için, ESXi sunucunuza yönetim bağlantısını birkaç saniyeliğine kaybedeceğinizdir.

Lisans resetleme işlemine başlamadan önce, süresi biten bir evaluation lisansı, ESXi sunucuma atamak istediğimde aldığım hata, expire olduğu ve atama yapılamayacağı yönünde. Dolayısıyla, süre bittiği için yeniden evaluation moda çekmiyor sunucumu.

İlk olarak, mevcut lisansı kaldırmamız gerekiyor. Var olan lisans dosyası, /etc/vmware/license.cfg dosyasıdır.

rm -rf /etc/vmware/license.cfg

Bir sonraki adımda, ESXi sunucu üzerinde bulunan yeni evaluation lisansını, /etc/vmware/license.cfg olarak ilgili lokasyona yine kopyalarız.

cp /etc/vmware/.#license.cfg /etc/vmware/license.cfg

Son olarak, yönetim aracılarını yeniden başlatmamız gerekiyor.

/etc/init.d/vpxa restart

İşlem sonrasında ise, gördüğünüz gibi evaluation periodu resetlendi ve 59 gün kullanım imkanı doğdu.

Son olarak eklemek isterim ki, VMware etik lisanslama yapmakta. Bu anlattığım yöntemi sadece acil durumlarda kullanma konusunda hassas davranmanızı öneriyorum. Anlatılan yöntem, zaman kaybını ve çalışmakta olan bir projeyi zora sokacak bir durumu, geçici bir yöntemle engellemeye yöneliktir. Ayrıca yasal olmayan lisansları, internet üzerinden temin edip, yasadışı kullanımı önlemeye yöneliktir.

Bu işlemleri yaptığınızda, muhtemelen satın alma işlemleriniz de devam ediyordur.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen