VMware vSphere 7 Insufficient resources ve The target host does not support the virtual machine’s current hardware requirements hatasının çözümü

Merhabalar,

Bu makalede, VMware 6.x versiyonlarından 7.x versiyonlarına geçenlerin en çok karşılaşabileceği problemin çözümü hakkında bilgiler aktarmak istiyorum.

Geçişlerle birlikte, task view altında aşağıdaki gibi birçok “Power On virtual machine vCLS(1)(2)(3)” şeklinde hatalar görmeye başlamış olabilirsiniz.

Hataların detayına baktığınızda da aşağıdaki gibi 2 tip hatanın çokça olduğunu görebilirsiniz. O kadar fazla hata oluşur ki, normal operasyonlarınızın durumunu görmek için bile sürekli tamamlanma zamanına göre filtrelemek zorunda kalabilirsiniz. Oldukça can sıkıcı bir durum olduğunu söyleyebilirim.

Power On virtual machine
Status:
Insufficient resources.
Initiator:com.vmware.vim.eam
Target:vCLS (1)
Server:VCENTER.isleyen.net
There are no related events.

Power On virtual machine
Status:

.
Initiator:com.vmware.vim.eam
Target: vCLS (3)
Server: VCENTER.isleyen.net

Ayrıca bu hatalar yüzünden DRS de düzgün çalışmayacaktır ve sunucular otomatik olarak taşınamayacaktır.

Hataların detaylı açıklamasında ise aşağıdaki gibi bir açıklama göreceksiniz.

“The target host does not support the virtual machine’s current hardware requirements. Use a cluster with Enhanced vMotion Compatibility (EVC) enabled to create a uniform set of CPU features across the cluster, or use per-VM EVC for a consistent set of CPU features for a virtual machine and allow the virtual machine to be moved to a host capable of supporting that set of CPU features. See KB article 1003212 for cluster EVC information. MWAIT is unsupported.”

Bu hataların 2 nedeni var:

  1. Bunların ilki, “vCLS makineleri de  neyin nesi, bilmediğimiz bir makine silelim gitsin” diyerek manual sildiğiniz sunucular yüzündendir. Ama üzülmeyin, vSphere 7 cluster servisleri, bir numara fazla arttırarak vCLS(x) olarak yeniden bu makineleri oluşturacaktır ve hatalar da devam edecektir.
  2. Eğer bu sunucuları silmediyseniz, ikinci olarak vCLS sanal sunucularının EVC kullanmaya çalışması dolayısıyla oluşmaktadır. vCLS sunucunuz düşük versiyon bir hardware donanımdan gelmiş oldu upgrade sonrası. EVC bu donanım versiyonlarında desteklenmediği için de bu hataları alacaksınız.

Şöyle açıklayalım:

Aşağıdaki görüntüde, bir vCLS sunucunun detayları görülmekte.

Bu sunucu işaretliyken, sağ taraftan Configure tabına geçtiğimizde, EVC ile ilgili hiçbirşey göremiyorsunuz.

Öncelikle bu sanal sunucuda VM Compatibility yükseltmesi yapacağız. Üst resimde VM Version 11 olduğunu görebiliyorsunuz. Ayrıca bu işlemi, ortamınızda kaç tane vCLS sunucu varsa hepsinde aynı şekilde yapmalısınız. vCLS sunucuları, Host and Cluster altında göremezsiniz. Bunun için VMs and Templates tabına geçiş yapmanız gerekiyor.

vCLS sanal sunucuya sağ tıklayıp Compatibility> Upgrade VM Compatibility seçiyoruz.

Gelen pencerede YES ile devam ediyoruz.

Ben kendi ortamımda en üst versiyonu seçerek devam ediyorum. Minimum VM version 14 olacak şekilde yükseltme yapmanız gerekiyor.

Bunu yaptıktan sonra, sanal sunucuyu işaretleyip yeniden sağ taraftaki Configure tabına geçtiğinizde, aşağıdaki gibi VMware EVC seçeneğinin eklendiğini göreceksiniz. Default’ta enable durumdadır.

Edit seçeneği ile devam ediyoruz.

Gelen uyarıyı YES ile devam ediyoruz.

Sonrasında Disable EVC seçeneğini işaretleyip OK ile işlemi bitiriyoruz.

Bu işlemlerin aynısını, kaç tane vCLS sunucu varsa hepsinde gerçekleştirin.

Soru : Peki vCLS sunuculardan kaç tane olabiliyor?

Cevap : Her ESXi sunucu için 1 tane oluşturulur. Fakat 3 ve daha fazla ESXi sunucunuz varsa, max 3 tane oluşturulmuş olacak. Aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Her bir vCLS sunucuda yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra, tekrar Configure tabına geçerek kontrol edelim.

Tekrar kontrol ettiğimizde, disable ettiğimiz EVC mode’un, her vCLS sunucuda yeniden aktif olduğunu görüyoruz.

Sanki bir nevi resetleme işlemi yaptık ve sistemin kontrolünde birşeylerin normale dönmesini sağladık gibi değil mi? Ayrıca yukarıdaki resme bakarsanız, artık EVC altında edit seçeneği de aktif değil. Yani artık herşey olması gerektiği hale dönmüş oldu.

Bu işlemlerden sonra task view da artık bu hataları görmeyeceksiniz ve DRS düzgün çalışmaya başlayacaktır.

Bu konu tamamen vSphere 7 nin yeni cluster servisleri yapısıyla alakalı olduğunu da belirtmek istiyorum. Konuyla ilgili çok detaylı bir makaleyi, ilerleyen yayınlarımda paylaşacağım.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen