VMware vSphere 6.x to 7.x Upgrade Error: Software or system configuration of host is incompatible hatasının çözümü

Merhabalar,

VMware vSphere 7.x duyurulduktan sonra, IT departmanlarında upgrade işlemleri de son hızla başlamış oldu. Upgrade konusunda karşınıza çıkabilecek hataları da geçmiş paylaşımlarımda bulabilirsiniz. Bu makalenin konusu ise, ESXi sunucu upgrade yaparken alacağınız hatalardan biriyle ilgili olacak.

Lifecycle manager altında, bir sunucu upgrade baseline oluşturup, bunu ESXi sunucuya ekledikten sonra uyumluluk kontrolü yaptığınızda, aşağıdaki gibi bir sonuç görebilirsiniz. Bu durumda ESXi sunucu upgrade işlemi yapılamayacaktır.

Uyumsuzluk ibaresi ise şu şekildedir:

“The upgrade has VIBs that are missing dependencies. Remove the VIBs or use Image Builder to create a custom upgrade ISO image that contains the missing dependencies, and try to upgrade again.”

Hata mesajı, soruna neyin neden olabileceği konusunda oldukça iyi bir fikir veriyor aslında. Benim aşağıdaki örneğimde de görebileceğiniz gibi, işaretli olan paketlerin silinmesi ya da eksik paket varsa yüklenmesi önerilmekte.

ESXi sunucunuzda, üçüncü parti yazılımı yüklü ise, bu yazılım paketleri uyumsuz olarak algılanabilir. Aşağıdaki durum da bundan ibarettir.

Yukarıdaki görüntü, soruna neyin neden olabileceği konusunda bir fikir verse de, yine de bu pakete hangi VIB’lerin dahil edildiğini belirlemek gerekiyor. Bunun için, şu komutu kullanarak ESXi sunucu üzerinde yüklü olan VIB’lerin listesini kontrol edelim.

esxcli software vib list

Benim sistemime göre, yukarıda işaretlediğim paketleri sistemden kaldırırsam, upgrade işlemi problemsiz gerçekleşecek. Tam olarak emin olmak için, grep ile kullanarak gözden kaçan bir paket olup olmayacağına da bakıyorum aşağıdaki komutla.

esxcli software vib list | grep bfa

esxcli software vib list | grep mpt3sas

Başka paket yok. sileceğim paketlerin isimleri: scsi-bfa ve scsi-mpt3sas

Aşağıdaki komutu kullanarak, bu VIB’leri sileceğiz. Syntax aşağıdaki gibi olacak.

esxcli software vib remove -n <VIB name>

Şimdi kendi otamımıza göre uyarlarsak komut şu şekilde olacak: tek komutla, silinecek tüm paketleri “-n” parametresi ile tanımlayarak silebiliriz.

esxcli software vib remove -n scsi-bfa -n scsi-mpt3sas

Bu işlem restart gerektiriyor. Sunucumuzu restart edip tekrar kontrol ettiğimizde, artık problem olacak herhangi bir paket gösterilmemektedir. Remediate seçeneği ile upgrade işlemini sorunsuz şekilde yapabiliriz.

Böylece, vCenter Lifecycle Manager kullanılarak ESXi 7.0 sürümüne yükseltmeyi tekrar başlattıktan sonra, başarılı şekilde işlemim sonuçlandı.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen