VMware vCenter üzerinde Virtual Machine Migrate seçeneği pasif-grayed out hatasının çözümü

Merhabalar,

Bu makalemde, bazen başınızın belası olabilecek tarzda bir problemi nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğim.

Bazen upgrade ya da kaynak yük dengelemesi için sanal sunucularınızı vMotion ile ESXi hostlar arasında taşımak isteyebilirsiniz. Lisans versiyonunuz yüksekse, aslında vSphere DRS zaten bunu sizin için yapabiliyor. Amaç sadece yükü dağıtmak da olmayabilir. Az önce söylediğim gibi, siz host upgrade de yapıyor olabilirsiniz ve sanal sunucuları ya manual ya da ESXi hostu maintenance mode’a alarak otomatik taşıtmak isteyebilirsiniz. Buraya kadar herşey normal…

Fakat bazı sanal sunucularınızda Migrate seçeneğinin aktif olmadığını görebilirsiniz. Arka planda bu sunucuyla ilgili bazı işlemlerin yapıldığını da düşünebilirsiniz. Yaptığınız kontrollerde herhangi birşey görmediyseniz, muhtemelen bu makalede bahsettiğim durumdan muzdarip durumdasınız.

Bu sorun, genellikle sanal makine yedeklemesi tamamlandıktan sonra, vCenter Sunucu veritabanında vpx_disabled_methods tablosundaki girdiler kaldırılmadığında oluşan bir sorundur.

Problemin, 2 farklı çözüm yöntemi var:

ilk yöntem, sanal sunucuyu power-off duruma getirip “Remove from inventory” ile unregister edip, datastore üzerinden vmx dosyasını yeniden register etme yöntemidir. Fakat bu yöntemde sunucunuzu kapatmak zorundasınız. Yani, servis kesintisi var.

İkinci yöntem ise, sunucuyu kapatmaya gerek duymadan aşağıdaki adımları uygulamak. Servis kesintisi yaşatmayan en iyi yöntem şu anda bu…

Sunucuya sağ tıkladığınızda, Migrate seçeneği şekildeki gibi deaktif çıkıyorsa hemen işlemlerimize başlayabiliriz.

Inventory üzerinde sunucuyu tıklayıp işaretli hale getirin ve web browser’ınızın URL adres satırından, bu sanal sunucunun ID bilgisini öğrenin.

Benim örneğimde adres satırına baktığımda, “VirtualMachine:vm-“ ile başlayan kısımda vm-152576 yazıyor. Demek ki ID olarak, vm-152576 kullanacağım. Siz de kendi sanal sunucu ID’nizi bu şekilde öğrenin.

Sonra yeni bir sekme açın ve şu linki kullanarak konfigürasyon sayfasına gidin:

https://vCenter_IP_ya_da_FQDN/mob/?moid=AuthorizationManager&method=enableMethods

Aşağıdaki gibi bir konfigürasyon sayfasına ulaşacaksınız. Aşağıdaki tabloda, kendi sanal sunucum için gerekli girişleri yaptığımdaki halini görmektesiniz. Şimdi bunları, her bir pencerede ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Bu penceredeki ilk bölüm “entity” bölümü ve Value olarak aşağıdaki gibi bir değere sahip.

Buradaki vm-ID ile gösterilen yere, az önce not ettiğiniz ID bilgisini yazıyoruz. Benim sanal sunucum için ID bilgisini aşağıdaki gibi yazdım.

İkinci bölüm ise, “method” bölümüdür. Normalde Value bölümü boş durumda. Bu bölüme ise aşağıdaki satırı yazıyoruz.

<method>RelocateVM_Task</method>

Sonrasında da, sağ alt köşedeki “invoke method” tuşuna basıyoruz.

İşlem başarılı olduğunda, aşağıdaki gibi bir özet rapor göreceğiz.

Tüm işlemlerimiz bu kadar. Artık sanal sunucumuza gidip sağ tıkladığımızda, Migrate seçeneğinin aktif halde olduğunu görebiliriz. Sanal sunucumuzu vMotion ile başka host üzerine taşıyabiliriz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen