Vmware Tools yüklü fakat Not running (Not installed) görünüyor probleminin çözümü

Merhabalar,

Bu makalemde, VMware windows sunucularınız üzerinde yaşayabileceğiniz bir sorunun nasıl çözülebileceğiyle ilgili, pratik bazı bilgiler aktarmak istiyorum.

Problemimiz şu olsun : Sunucunuza VMware tools yüklediniz, fakat VM Summary’de hala “Not running (Not installed)” olarak görünüyor. Tekrar yüklemenize rağmen durum yine Not running olarak görünüyor.

Bu problemin çözümü için, daha önceki yüklemenin, registery’e açılan kayıtlarının tamamen temizlenmesini sağlayacağız. Ve ardından yeniden VMware Tools yüklemesi yapacağız. Normal şartlarda Uninstall yapıp tekrar yükleseniz bile, registery’de ilk yüklemeden kalan artıklar da olabileceği için çözüm sağlanamayabilir. Dolayısıyla bu yöntemle devam etmeniz, size zaman kazandırabilir.

Öncelikle VMware Tools ISO dosyası CD-ROM da mount durumdayken, Run as Administrator seçeneği ile bir komut satırı açıyoruz.

Benim örneğimde VMware tools ISO, D drive olarak mount edildiği için, komut satırında d: yazarak d diski root penceresine geçiş yapıyoruz. Ardından setup.exe /c komutunu çalıştırıyoruz.

setup.exe /c

Sorulan soruda OK seçeneği ile devam ediyoruz.

Başarılı şekilde temizlendiğine dair bildirimi de OK ile kapatabiliriz.

Bundan sonra, sunucunuzu restart etmenizde fayda var. Ben restart ederek devam ediyorum.

Sunucu açıldıktan sonra yeniden VMware tools yüklemesi yapıyoruz.

Yükleme tamamlandığında, artık vmware tools yüklü olduğunu ve problemin giderildiğini, VM Summary penceresinden görebiliriz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen