vCenter Server Appliance VCSA 7.0 U2 Upgrade SSH üzerinden nasıl yapılır?

Merhabalar,

VMware vSphere 7.x Update2 dağıtımı yeni yapılmışken, kurumlar da Versiyon 7 de yaşadıkları problemleri giderebilmek adına, upgrade işlemlerine başlamak isteyebilirler. V7 ilk dağıtıma açıldığında, yükseltme yapan IT profesyonelleri, açıkçası çok fazla problemle karşılaştılar. Bunun üzerine hızlı şekilde, bug fix’ler ve security update’ler de yayınlanmaya başlandı. Bu Update2 ile ise, birçok problemin giderilebilmiş olmasını umut ediyorum. Yeniliklere, daha sonra da bakabiliriz.

Bu makalede, GUI altından yapılan update işlemlerinde yaşanan problemler yüzünden, SSH üzerinden nasıl upgrade işleminin yapılacağını aktarmak istiyorum. vCenter Server Appliance VCSA 7 sunucuya, 5480 portu ile web arabiriminden bağlanılıp yapılan işlemlerde, bazen problemler çıkıyor. Ben de bu problemlerden bazılarını yaşadım ve o problemlerin çözümünü başka makalelerimde de paylaşacağım.

Komut satırından bu işlemleri yapmak ve arka planda yapılan işlemleri de takip edebilmek adına, hem test ortamlarımda hem de danışmanlık yaptığım ortamlarda VCSA 7 U2 paketine yükseltme işlemlerini gerçekleştirdim. Dilerseniz işlemlere başlayalım.

Fakat başlamadan önce, her zaman olduğu gibi bir full yedeğiniz olması önemlidir. Snapshot almanız da yeterli olacaktır. Kritik bir işlem sonrasında, problem durumunda hızlı şekilde restore imkanı sağlayacaktır. Fakat Snapshot, asla yedekleme çözümü değildir!!!

vCenter sunucuya, SSH üzerinden bağlanalım. Fakat root ile shell’e giriş yapmayınız. Aşağıdaki gibi bekleyelim. Staging ve Upgrade işlemini, bu arayüzden yapacağız.

Eğer SSH servisiniz açık değilse, bağlantı kuramazsınız. Web arabiriminden SSH servisini enable duruma getirmeniz gerekiyor.

Bu arayüzde kullanabileceğimiz az sayıda komut var. Tüm komutları görmek yerine, şimdilik ihtiyacımız olanlara bakalım.

İşlemlerimiz için, software-packages komutunu kullanacağız. Bu komutun, hangi işlemleri yapmamıza olanak sağladığını görmek için aşağıdaki komutu verelim.

software-packages

Gördüğünüz gibi stage, unstage, validate, install ve list işlemleri yapılabiliyor. Daha öncesinden, staging yapılıp yapılmadığını aşağıdaki komutla görebiliriz.

software-packages list –staged

Staging işlemi yapılmadığına göre, öncelikle staging yapalım.

VCSA7 U2 için Update URL aşağıdaki gibi olacaktır.

software-packages stage –url https://vapp-updates.vmware.com/vai-catalog/valm/vmw/8d167796-34d5-4899-be0a-6daade4005a3/7.0.2.00000.latest –acceptEulas

Tekrar listeleme yaptığımızda, staging yapıldığını ve hangi versiyon için yapıldığını görebiliriz. Yukarıda, bu komut çıktısı boş görünüyordu. Şimdi aradaki farka bakalım.

software-packages list –staged

Bakınız, VCSA7 U2 için staging yapılmış.

Bundan sonra isterseniz validation yapabilirsiniz. Fakat ben, direkt olarak yükleme adımına geçeceğim. O adımda validation yapılıyor çünkü.

Update işlemini başlatmak için aşağıdaki komutu veriyoruz.

software-packages install –staged

Sizden SSO password istenecek. Yazdığınız karakterler, komut satırında görünmüyor. Bu yüzden copy/paste şeklinde buraya almanızı öneriyorum.

Kopyalama işlemi başladı. Yukarıda da belirttiğim gibi, validation işlemi bu adımda otomatik olarak yapılıyor.

Herşey yolunda gider ve işlem başarılı olursa, çıktılarınız aşağıdaki gibi olacaktır.

Web arabiriminden de kontrollerimizi sağlayalım.

vCenter Server Appliance VCSA 7.x U2 upgrade işlemimiz başarılı. Bu işlemler biraz uzun sürüyor. Dolayısıyla problem var zannedip işlemleri yarıda keserek, snapshot restore yapmayınız. Biraz uzun sürdüğü için de, mesai saatleri dışında yapmanızı öneriyorum.

Komut satırından yükseltme işleminde pek sorunla karşılaşmıyorsunuz. Yapılan tüm işlemleri de arka planda görme imkanınız olduğu için, bana daha kullanışlı geliyor. Grafik arabirimde sorun yaşayabilirsiniz. Bununla ilgili de paylaşımlarım olacak ilerleyen zamanda.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen