Linux Üzerinde VMware Workstation Kernel Headers problemi

Merhabalar,

Linux kullanmayı seven arkadaşlarımızın hoşuna gidecek bir çözümü paylaşmak istiyorum bu makalemde. Benim gibi, linux kullanmayı seven kişiler, VMware Workstation programını da linux ortamında kullanmak istediklerinde çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmaktalar. Bazen çözüm için uzun süre uğraşmakta ve yine de çözüm bulamamaktalar. Ayrıca konuyla ilgili Türkçe yayınlar da çok az olduğundan, ingilizce konusunda problem yaşayan arkadaşlarımız, bu konuda çözümsüz kalmaktalar.

En çok yaşayacakları problem ise,

  • gcc
  • kernel headers
  • kernel-devel

problemleri olacaktır.

VMware Workstation programıyla yoğun testler yapacaksanız, size kesinlikle linux üzerinde workstation kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü inanılmaz optimize bellek kullanımı var ve windows üzerinde 8 GB RAM ile açtığınız sanal makinelerin 2 katı oranda sanal makine çalıştırma imkanınız var. Kullandığınız altyapı özelliklerine bağlı olarak değişecektir elbette ki. Fakat yine de kaynak kullanımınız oldukça az olacaktır. Linux versiyonu olarak da örneğin CentOS 6.9 kullanırsanız çok rahat bir test ortamınız olacaktır. CentOS 7 versiyonun kaynak kullanımı biraz fazla ve açıkçası 6.x versiyonları oldukça hızlıydı.

VMware Workstation kurulumu yapıp programı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir hata alıyorsanız, aşağıdaki komutlarla ilgili paketleri yüklemeniz gerekmektedir.

yum install kernel-headers kernel-uek-firmware kernel-uek kernel kernel-uek kernel-devel kernel-uek-firmware kernel-uek-devel kernel-devel kernel kernel-uek-devel

Yükleme bittikten sonra VMware Workstation programını çalıştırın. Bazı modüllerin compile edilmesi gerekebilir, Bu şekilde bir bildirim alırsanız Install ile devam ediniz.

Sonrasında lisans ve birkaç küçük detay bilgileri girmeniz istenir. Onları da tamamladığınızda problemsiz açıldığını görebilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen