Linux Server Reboot Etmeden Disk Rescan Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

Linux sunuculara, sistem açıkken disk eklediğinizde, bu diskler otomatik olarak algılanmayabiliyor. Bazı meslekdaşlarımız da çareyi, sunucuyu reboot etmekte buluyorlar. İşte bu makalede, linux sunuculara eklenen disklerin, online olarak algılanması için yapılacak işlemlere dikket çekmek istedim. Bu işlemi daha önce yapmamış uzman arkadaşlarım için yararlı olacağını düşünüyorum.

Kullandığım sistem RedHat linux olacak. Hangi versiyon olduğu farketmiyor ve hemen hemen tüm linux sunucularda uygulayabilirsiniz. Şimdi işlemlerimize başlayalım.

Öncelikle sistemde bulunan diskleri görelim. Kaç diskimiz olduğunu ve kapasitelerinin ne olduğunu kontrol edelim.

fdisk -l | grep -i disk

Şu anda 40 GB kapasiteli 1 adet diskimiz var. Şimdi online olarak sunucuma, kapasitesi 20GB olan bir disk daha ekliyorum.

Tekrar kontol edelim.

Yeni disk algılanamadı. Normalde VMware sanallaştırma platformu kullanıyorsanız, diski hemen görebiliyor oluyorsunuz. Fakat bazen bu tip durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Sunucu reboot edildiğinde zaten görebilir duruma geleceksiniz. Fakat her işlem için sunucu reboot edecek değiliz sanırım. 🙂

Böyle durumlarda, yeni diskler sistem tarafından görülmediğinden, yeni diski algılamak için scsi veri yolunu yeniden taramanız gerekir. Yeniden tarama işlemini, aşağıdaki komutu kullanarak yapabilirsiniz. Fakat buradaki host* ifadesine dikkat çekmek istiyorum.

echo ‘- – -‘ > /sys/class/scsi_host/host*/scan

Host* yazan değeri, sizin sisteminizin ismiyle değiştirmeniz gerekiyor. Scsi_host dizinine bir göz atalım.

ls /sys/class/scsi_host/

Bakınız burada oldukça fazla host ismi var ve hangisiyle işlem yapmamız gerektiğini tespit edelim.

grep mpt /sys/class/scsi_host/host?/proc_name

Normalde burada host numarasını da içeren bir çıktı görürsünüz. Sonrasında, yukarıda verdiğim echo komutunda o host numarasını * değeriyle değiştirip komutu uygularsınız.

Eğer bu komut bir çıktı vermiyorsa, alternatif olarak aşağıdaki komutu kullanabilir ve host numarasını oradan da yakalayabilirsiniz.

udevadm info -a -p /sys/class/scsi_generic/sg0

Host18 olduğunu görüyoruz. Şimdi echo komutunda şu şekilde düzenleme yapıyoruz.

echo ‘- – -‘ > /sys/class/scsi_host/host18/scan

Şimdi yeni diskin algılanıp algılanmadığını tekrar kontrol edelim.

Sonradan eklediğim 20GB’lık yeni disk algılanmış durumda. Bundan sonra artık bu diski istediğiniz gibi kullanıma açma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen