Kali Linux root password reset

Merhabalar,

Kali Linux, günümüzde güvenlik testleri için kullanılan en popüler işletim sistemi olarak kabul edilir. Bu güvenlik testlerine, penetrasyon testi (pentest) adı verilmektedir. Pentest, sistemlerin güvenlik açıklarını bulmak için kuruluşların, kendi sistemlerini ve mimarilerini kontrol ettiği veya test ettiği bir metodoloji veya tekniktir.

Kali Linux, Debian tabanlı bir sistemdir ve yaygın olarak bilgisayar korsanları için en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Kali Linux, daha önceki versiyonu olan Backtrack’in yeniden yazılmasıyla geliştirilmiş oldu. Bu Linux dağıtımı, genellikle güvenliğe odaklanır ve varsayılan olarak büyesinde, birçok hackleme ve sızma aracını standart olarak sunar.

Sonuçta bir linux dağıtımı ve bir root kullanıya sahip. Daha önceki makalelerde, birçok dağıtım için root parolasının nasıl resetlenebileceğini işlemiştik. Şimdi bu işlemi, Kali Linux üzerinde de yapalım.

root hesabının parola resetlemesi, birçok dağıtım üzerinde, benzer adımlarla yapılabilen bir işlemdir.

Bu makalede, Kali Linux 2022.1 versiyonunun root parolasını resetleme işlmini yapacağız.

Sistemi reboot edelim ya da kapalıysa start edelim. Açılış sırasında GRUB menu’ye girmemiz gerekiyor. Alt ya da üst tuşa bastığınızda, GRUB menu’yü yakalayabilirsiniz. Burada 2 seçenek karşınıza çıkacak.

İkinci seçenek olan Advanced options for Kali GNU/Linux seçeneği ile devam edelim.

Bu pencerede var olan kernel versiyonlarınızı göreceksiniz. Genelde en üstte duran, en güncel olanı. İlk seçenekle devam ediyoruz.

e tuşuna bastığımızda, kernel parametrelerini düzenleyebileceğimiz bir ara yüze giriş yapmış olduk. Bizim düzenleyeceğimiz satır, aşağıdaki satır ve en sonunda bulunan marametre olacaktır.

Bu satırın sonuna giderek, önceki değeri silip yerine aşağıdaki satırı yazıyoruz.

rw init=/bash/bin

F10 tuşuna veya Ctrl+x tuşlarına basarak devam ediyoruz.

Aşağıdaki komutla diskimizi mount ediyoruz. Sonrasında passwd komutu ile root kullanıcısının yeni parolasını belirliyoruz.

mount -n -o remount, rw /

passwd

İşlemlerimiz bu kadar. Sistemi restart ediyoruz ve yeni parola ile giriş yapmayı deniyoruz.

exec /sbin/init

Parola resetleme işlemimiz başarılı şekilde gerçekleşmiş oldu.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen