HBA kartı firmware upgrade nasıl yapılır?

Merhabalar,

Bu makalede, genel olarak her markanın sunucuları üzerinde Smart Provisioning kullanarak HBA kartları için firmware upgrade işleminin nasıl yapılabileceğini aktarmak istiyorum. Ben bu makalede, genel olarak işin mantığına odaklanmanızı öneriyorum. Çünkü her marka sunucunun smart arabirimlerinin ismi farklı olsa bile temelde yapılan işlem, buradaki işlemlere çok benzemektedir. Siz teknoloji insanları için buna adapte olmak zor olmayacaktır. 🙂

Bir altyapı projesini, Huawei sunucular kullanarak tasarlamıştım. Bu makale notlarını da bir seri halinde yayınlamaya başlamıştım. Malesef Türkçe kaynak çok az olduğu için ben de bu konuda Türkçe içerik üretmek üzere, bilgilerimi sizlerle paylaşmaya başlamıştım. Huawei sunucularla ilgili önceki yayınlarımı, bloğum üzerinde arama yaparak da bulabilirsiniz.

HBA firmware Upgrade Neden Yapılır?

Örneğin, yeni versiyon bir ESXi kurmak istediğinizde (vSphere 7 ve üstü), donanım desteği olsa bile bu HBA kartlarının üzerindeki donanım yazılımı (firmware), kullanacağınız bu ESXi sistemiyle uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla, sizler kurulum sonrası datastore’ları ya hiç göremeyebilirsiniz ya da görseniz bile kullanılabilir hale getiremeyebilirsiniz. Bu durumda, sanallaştırma yazılımı tarafından desteklenen bu donanım üzerindeki yazılımı da güncellemeniz gerekir.

Başka bir neden ise performans problemleri dolayısıyla olabiliyor. Eğer storage erişimlerinde I/O problemleri görüyorsanız, bu da HBA firmware upgrade gerektiriyor olabilir.

Bu sebeplerden dolayı, HBA kartlarının firmware güncelleme işlemleri bazen kaçınılmaz olabiliyor.

Bazı donanım üreticileri, komple donanımsal yazılımları upgrade etmek üzere Service Pack’ler sunuyorlar. Sizler ISO dosyası olarak download edip, bu medya ile sunucuyu boot ettikten sonra, tüm upgrade işlemlerini otomatik olarak yapıyor. Daha önceki yayınlarımda buna benzer konuları da paylaştığımı hatırlıyorum.

Huawei Server HBA firmware upgrade nasıl yapılır?

Şimdi hızlıca işlemlerimize başlamadan önce, esxi komut satırından uygulayacağım komutla, öncesi/sonrası durumlarını görmeniz için bir resim ekleyeyim.

Sistemimde kullandığım HBA kartının firmware versiyonu aşağıdaki gibidir.

esxcli storage san fc list

Gördüğünüz gibi burada hem firmware versiyon var hem de driver versiyon var. Driver versiyonunu, vSphere update’leri geçtiğinizde de güncellemiş oluyorsunuz. Firmware  versiyon upgrade için, donanım katmanına inmemiz gerekiyor. Haydi inelim…

Huawei sunucumuzu, öncelikle reboot ediyoruz ve Smart Provisioning arabiminde açılmasını sağlıyoruz.

Bu arada, remote bağlantı portu ile sunucunuza da bağlanmanız gerekiyor. Download ettiğiniz HBA driver dizinini, sunucunuza uzaktan connect ediniz. Sadece driver’ın bulunduğu dizini göstermeniz yeterlidir.

Bu dizini belirttiğimiz zaman, içine kopyalamış olduğumuz yeni driver için dijital imza dosyası aranacaktır işlem sırasında.

Gelen ilk ekranda Start ile başlıyoruz.

Sonraki pencerede ise Upgrade seçeneği ile devam edeceğiz.

Yapmak istediğimiz işlem, firmware  upgrade olacağı için, firmware seçeneği ile devam ediyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Firmware upgrade işlemi başladı…

İşlem tamamlandığında, sunucumuzu restart ediyoruz.

Sunucu tekrar normal şekilde açıldığında, ESXi sunucumuza bağlanarak komutu tekrar çalıştırıp sonucuna bakalım.

esxcli storage san fc list

İşlem başarılı görünüyor. Genel olarak HBA kartınız için firmware upgrade işlemleri, bu adımlardan ibarettir.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen