Core Server Windows Admin Center Kurulumu

Merhabalar,

Windows Server Core versiyon kurulumlarına kısa bir süre önce başlamıştık ve bir seriye giriş olmuştu. İlk makalemde kurulum ve bazı temel ayarların nasıl yapılabileceğine, ikinci makalede ise core versiyon bu sunucunun, powershell tabanlı bazı scriptlerle desktop deneyimini yaşayarak nasıl konfigüre edilebileceğini incelemiştik. Bu makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Artık bu makaledeki konumuza da başlayalım. 🙂

Windows Admin Center Nedir?

Windows Admin Center, sunucuları, cluster’ları ve hyper-converged altyapıları yönetmek için local olarak dağıtılan, web tabanlı bir uygulamadır. Basit bir kurulum adımıyla, uygulamayı sunucu üzerine yükleyerek, uzaktan web tabanlı bir yönetim arayüzü ile yönetilmesini sağlayan kullanışlı bir araçtır.

Windows Admin Center’ı, Windows Server Core üzerinde yüklemek için, sadece MSI yükleyicisini Windows Server’a kopyalamak veya doğrudan indirmek yeterli olacaktır. Sonrasında ise, kopyalanan ya da download edilen bu msi paketinin çalıştırılması yeterlidir.

Buradaki uygulamayı, Windows Server Core 2019 sunucu üzerinde gerçekleştireceğim.

Aşağıdaki linkten, kendi bilgisayarınıza bu uygulamayı indirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-admin-center

Daha sonra da bu indirdiğimiz msi paketini, sunucu üzerine kopyalıyoruz. Kopyalamayı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

\\Server_ismi\C$ şeklinde, network üzerinden Core Server local administrator bilgileriyle bağlanıp kopyalamaktır.

C > Users > Administrator dizinine kopyalıyoruz.

Diğer bir yöntem ise, Core Server üzerinde powershell komut satırıyla, Windows Admin Center’ın direkt olarak sunucu üzerine download edilmesini sağlayıp, kuruluma geçmek olacaktır. Bu durumda aşağıdaki komutları kullanıyoruz.

İlk olarak, kendi bilgisayarımızda bir powershell komut satırı açıyoruz ve sunucumuza uzak powershell bağlantısı kuruyoruz.

$cred = Get-Credential

Enter-PSSession ServerCore2019 -Credential $cred

Şu anda uzak sunucu üzerinde, powershell oturumunu açtık. Daha sonra Windows Admin Center yükleyicisini indirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için, PowerShell’in Invoke-WebRequest komutunu kullanabilir, URL’yi yükleyiciye iletebilir ve aşağıda görebileceğiniz gibi bir dosyaya kaydedebiliriz.

$dlPath = ‘C:\Users\Administrator\Downloads\WAC.msi’

Invoke-WebRequest ‘http://aka.ms/WACDownload’ -OutFile $dlPath

Bu komutlarla, C:\Users\Administrator\Downloads\ lokasyonuna, dosyayı WAC.msi ismiyle download edip kaydetmiş olduk.

Yükleme paketini, sunucu üzerine nasıl alacağınız tamamen sizin tercihiniz. Ben üstteki ilk yöntemi kullandım.

Windows Admin Center kurulumu

Yükleyici indirildikten sonra, artık msiexec komutunu kullanarak, sırasıyla SME_PORT ve SSL_CERTIFICATE_OPTION bağımsız değişkenlerini kullanarak bir bağlantı noktası ve SSL sertifikası oluşturacağız ya da var olanını kullandıracağız. Mevcut bir sertifikayı kullanacaksanız, SME_THUMBPRINT thumbprint opsiyonunu kullanabilirsiniz. Default port, normalde 6516’dır.

Aşağıdaki komut, self-signed sertifika oluşturarak kurulumu yapacaktır. Komutu, yükleme dosyasının olduğu dizinde çalıştırın. Eğer farklı bir dizindeyseniz, dosyanın tam yolunu belirtmeniz gerekiyor.

Msiexec.exe /i Yukleme_Paketi_ismi.msi /qn /L*v log.txt SME_PORT=443 SSL_CERTIFICATE_OPTION=generate

Eğer var olan sertifikayı kullanmak istiyorsanız, sertifikanızın thumbprint tanımını komuta eklemeniz gerekiyor.

msiexec /i Yukleme_Paketi_ismi.msi /qn /L*v log.txt SME_PORT=443 SME_THUMBPRINT=<thumbprint> SSL_CERTIFICATE_OPTION=installed

ÖNEMLİ NOTLAR:

  1. Windows Admin Center’ı yüklemek, WinRM hizmetini yeniden başlatacaktır ve tüm uzak PowerShell oturumlarını kesecektir. Yerel bir Cmd veya PowerShell’den yüklemeniz önerilir. WinRM hizmetinin yeniden başlatılmasıyla kesintiye uğrayacak bir otomasyon çözümüyle kurulum yapıyorsanız, yükleme bağımsız değişkenlerine RESTART_WINRM = 0 parametresini ekleyebilirsiniz, ancak Windows Admin Center’ın çalışması için WinRM’nin yeniden başlatılması gerekir.
  2. Wildcard sertifikalar desteklenmemektedir.

Bakınız aşağıdaki gibi bir hata alacaksınız. Özellikle uzak bağlantıyla kurulumu yaparak, bu durumu göstermek istedim. Aslında kurulumu arka planda bitirdi. WinRM servisi restart olduğu için, powershell bağlantımız da hata aldı.

Bu uyarılardan sonra artık sunucumuza web arabirimi ile uzaktan bağlanabiliriz.

Ana ekranımız aşağıdaki gibidir.

Sunucumuza tıkladığımızda, aşağıdaki gibi birçok sekmenin olduğu bir yönetim arabirimi açılacak.

Bu sekmelerden, istediğiniz yönetimsel işlemleri yapabilirsiniz.

Üst kısımda bulunan açılır menüden, Server manager / Computer Manager / Cluster Manager bağlantıları ile, farklı yönetimsel işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Server Manager ve Computer Manager seçenekleriyle, uzaktan yönetmek istediğiniz sunucuları veya bilgisayarları ekleyip yönetebilirsiniz.

Cluster Manager ile, cluster bağlantılarını ekleyip yönetebilirsiniz.

Eğer Azure bağlantılı (Hybrid) bir ortamınız varsa, sağ üst köşedeki ayar tuşundan, Azure hesap bilgilerinizi tanımlayarak yönetim sağlayabilirsiniz.

Böylece, ana yönetim penceresinde, sol tarafta bulunan Azure’la ilgili sekmeleri de kullanabileceksiniz.

Windows Admin Center kurulum işlemleri bu adımlardan ibarettir. Serimize, bir başka Core Server uygulamasıyla devam edeceğiz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen