Centos Linux ifconfig komutu bulunamadı hatasının çözümü

Merhabalar,

Linux’a yeni başlayan arkadaşlarımız için yardımcı olacağını düşündüğüm basit bir konuyu paylaşmak istiyorum. ifconfig bulunamadı hatasının çözümünü paylaşacağım.

Linux sistemlerde IP adresini öğrenmek için ifconfig komutu kullanılır. Fakat bazı minimal ya da desktop kurulumlarda, bu komutun bulanamadığına dair hata mesajı görülebilir.

Bu durumda ifconfig komutunun, hangi pakette bulunabileceğine dair bilgi almak için yum whatprovides komutundan sonra, ilgili komut ismini tanımlayabilirsiniz. Komut çıktısında, bu komutun hangi program içinde geldiğini de görebiliyorsunuz. Örneğimizde bu komutu, aşağıdaki gibi kullandım. Aslında burada çok basit birşey sormuş olduk : “ifconfig komutu, hangi paket tarafından sağlanır?”

yum whatprovides ifconfig

yum komutu, Redhat ve CentOS linux sistemlerde kullanılan, paket yükleme komutudur.

ifconfig komutunun, net-tools paketiyle birlikte geldiğini ve bu paketin basit network araçları sağladığını görmüş oluyoruz. Şimdi yapacağımız işlem ise net-tools paketini yüklemek.

yum install net-tools -y

-y parametresi kullanmamızın sebebi şudur: normalde yüklemek istediğinizde size yüklemeye devam edilsin mi yoksa edilmesin mi diye bir soru sorulur komut satırında. Bu soruyu direkt olarak yes ile geçmek içindir.

Artık ifconfig komutunu ve diğer basit network araçlarını kullanabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle.

Yusuf İşleyen