vRealize Operation Manager ile Sunucuların Performans Loglarını İncelemek

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi özellikle büyük yapılarda kaynak kullanımları,atıl kaynakların raporlanması ve kaynak planlaması için VMware’in vRealize Operation Manager(VROPS) ürününü kullanabiliyoruz. Ürünün meziyetleri tam anlamıyla kullanırsanız aslında oldukça geniş.Bu yazıda sadece vRealize Operation Manager yazılımıyla en basit anlamda sunucular için cpu ve memory gibi performans raporlarını nasıl çekebileceğimize bakacağız.Büyük ortamlarda yöneticiniz bir veya birkaç sunucu için sizden performans raporu isteyebilir,sunucunun geçmiş performans durumlarına bakarak oldukça güzel raporlar sunabilir,bu raporlara göre kaynak planlaması ve kaynak artırımı yapabilirsiniz.

Login olduktan sonra aşağıdaki ekran sizi karşılayacak.(Version 8.01)

Search butonunun olduğu yere virtual machine’in ismini yazıp sunucuyu bulmuş olacaksınız.

İstemiş olduğumuz cpu ve memory kullanım bilgileri metrics tabının altında yeralıyor.

Metric tabına gelip All metrics’den istediğiniz performans raporunu çekebilirsiniz biz şuan için sunucunun cpu ve memory kullanımlarını kontrol edeceğiz.

Sunucu için cpu ve memory metric’lerini seçip usage’ları çift tıklamanız raporu vermesi için yeterli olacak.

Öneğin son altı saatte bir sunucunun cpu ve memory kullanımı ne durumda? Range alanından bunu belirtebiliriz yada from to alanlarını kullarak belirli tarih aralıklarındaki kullanımları yine raporlayabilirsiniz.

Örneğin bir sunucunuz var ve uygulama ekibinden sürekli belirli dönemlerde cpu ve memory darboğazı yaşandığını, sunucudaki uygulamaların belirli dönemlerde çok yoğun şekilde kullanıldığını ve virtual machine’in kaynaklarının yetmediği belirtiyor.

Bu durumda range alanından dilediğiniz geçmişe gidip o tarihten itibaren kullanımları getirebilirsiniz.

Hatta anomalilikleri işaretleyip hangi tarihlerde bir darboğaz olmuş görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi son derece basit bir arayüzü ve kullanım kolaylığı olan bir ürün, hangi tarihlerde yüksek kullanım yaşanmış raporlayabilir, kaynak planlamanızı buna göre yapabilirsiniz.VROPS ile çok daha farklı raporlar yapabilirsiniz hatta bunları schedule edip mail atılmasını sağlayabilirsiniz,günlük çok kullanılabilen bir kısmı basitçe anlatmak istedim.

Umarım faydalı olmuştur.

Umut Kapucu