VMware Sanallaştırma Ortamında Disk Tipleri

Merhabalar,

Bu yazıda WMware sanallaştırma ortamında virtual machine’e vereceğimiz disk tiplerinden bahsedeceğim.

İlk olarak bir sunucuyu oluşturmak yada bir disk eklemek istediğimizde karşımıza 3 seçenek çıkar.

Bunlar;

Thick Provision Leazy Zerod

Thick Provision Eager Zerod

Thin Provision

Bir virtual machine oluştururken disk eklemek zorundayız,peki disk eklerken yukarıda belirtmiş olduğumuz disk tiplerinden hangisini seçtiğimizde en doğrusunu olacaktır?Bu tamamen sizin yapınız ile ilgili bir karar aslında. Kullandığınız storage ürünlerine, yapınızın büyüklüğüne göre kaynaklarınızın yeterli olup olmadığına göre düşünülecek bir konudur yani net bir doğru yoktur ortamınıza göre değişkenlik gösterecektir.

Thick Provision Lazy Zeroed:

Bu disk tipinde verilen alan tam olarak tahsis edilir hızlı şekilde formatlanarak çalışır duruma gelir,disk daha hızlı oluşabilir ancak yeni bloklar için artan IOPS nedeniyle ilk yazma işlemlerine performans düşecektir.

Thick Provision Eager Zeroed:

Bu disk tipinde ise verilen alan yine tam olarak tahsis edilir alan yavaş formatlanır ayrılan bloklara 0 yazılarak tahsis edilir disk yavaş oluşur ancak en fazla perfomansı alırsınız.Fault tolerance’ın açık olduğu virtual machine’lerde bunu kullanabilirsiniz, bu disk tipinde extend işlemi yaptığınızda anlık performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Thin Provision

Disk için belirttiğiniz alan kadar datastore üzerinde reserve edilmez,diske veri yazıldıkça alan büyür yani 100GB bir disk verirsiniz ama içerisinde 20GB veri varsa datastore’da 20GB yer kaplayacaktır aslında. Storage’da alan tasarrufu etmek için kullanılır diyebiliriz,Thin disk daha sonra daha fazla alana ihtiyaç duyarsa maksimum kapasiteye kadar büyüyebilir, yani kendisine sağlanan tüm datastore’u kaplayabilir ve dolayısıyla o datastore’un kitlenmesine ve diğer virtual machine’lerin etkilenmesine’de neden olabilir.Ancak sanallaştırma tarafında tamamen thin kullanıp storage kutularında thick kullanıyorsanız bir kutunun dolup çok daha fazla vm’in kesintiye uğramasına sebeb olmaktansa en azından bir datastore’u riske etmek daha efektif gözüküyor. Her yapı tabii’ki farklılık gösterir ancak sanallaştırma tarafında thin, storage kutularında thick kullanmak daha az riskli gözükmektedir.Ayrıca bu disk tipinde data bloklarında hiç sıfırlanma olmaz,bundan dolayı azda olsa performans kayıpları yaşanır.

Daha somut bi örnekle konuyu ele alalım;

Aşağıda resimdeki örnekte üç virtual machine’den birine thick diğer ikisine thin disk verilmiş.

İlk virtual machine’de 20 GB(thick) virtual disk ve 20 GB veri mevcut, ikinci virtual machine’de 40 GB(thin) virtual disk ve 30 GB veri mevcut, üçüncü virtual machine’de ise 80 GB(thin) virtual disk ve 40 GB veri mevcut.Bu durumda;

Datastore üzerinde ilk virtual machine 20 GB alanı rezerve etmiş oluyor, içerisinde ister veri olsun ister olmasın thick olduğu için 20GB onun diyebiliriz.İkinci ve üçüncü virtual machine’de ise 30GB ve 40GB’lık veri kadar yani toplam 70GB’lık alan kaplayacaktır.

Ancak datastore’umuzun boyutu 100GB olduğuna göre virtual machine’leri oluştururken 20+30+40=90GB’lık hesabımız thin yapıdaki virtual machine’lere veri yazıldıkça 20+40+80=140GB’a kadar genişlemek isteyebilecektir. Dolasıyla datastore’umuz dolacak ve bu datastore’daki diğer virtual machine’lerde stop duruma gelip kesinti yaşamanıza neden olabilecektir.

Tabi ortamınızı sıkı takip ediyorsanız Vrealize Operation Manager gibi ürünlerle datasore’larınızın doluluğunu hergün rapor olarak alıyorsanız riski azaltmış olabilirsiniz ama gözden kaçtığında bu ihtimal her zaman olacaktır.

Vm lerin disk tiplerini değiştirmek isteyebilirsiniz thick’den thin’e yada tam tersi yapabilirsiniz, sadece sVmotion yapıp disk tipini seçmek yeterli.Bilinen bir operasyondur ancak bir örnek göstermek gerekirse;

Vm’e sağ click migrate

Sadece Svmotion yapacağamız için storage’ı seçiyoruz.

Uygun olan datastore’u seçtikten sonra bahsettiğimiz 3 disk tipini görebiliyoruz çevirmek istediğimizi seçip sVmotion yapıyoruz.

Umarım faydalı olmuştur.

Umut Kapucu